Miejsce. Odsłona I

11 marca Galeria Foksal w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Miejsce. Odsłona I. To pierwsza z cyklu wystaw, które odbędą się w przestrzeniach galerii. Złożą się na nią dzieła Zbigniewa Gostomskiego, Kojiego Kamojiego i Marii Stangret.

Wystawa „Miejsce. Odsłona I”, Galeria Foksal w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Miejsce. Odsłona I”, Galeria Foksal w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2016 roku przypada rocznica pięćdziesięciolecia założenia i rozpoczęcia działalności Galerii Foksal. Tematem przewodnim serii zbiorowych wystaw przygotowywanych z tej okazji jest idea miejsca, rozumiana bardzo szeroko w wielu kontekstach i na różnych płaszczyznach interpretacji. Na pierwszą z wystaw złożą się trzy pokazy nazwane Odsłonami. Do udziału w tym niewielkim cyklu wystawienniczym zaproszeni zostali: Zbigniew Gostomski, Koji Kamoji, Maria Stangret, Leon Tarasewicz, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Robert Maciejuk, Krzysztof Bednarski i Włodzimierz Zakrzewski.

W każdej z trzech ekspozycji weźmie udział trzech artystów. Wszyscy oni należą do kilku generacji twórców najdłużej związanych z Galerią Foksal. Jednakże nie względy pokoleniowe, ani pokrewne strategie artystyczne czy rodzaje uprawianej sztuki decydowały o ich wyborze. Nie chodziło również o to, aby wyróżnić akurat tych artystów w jubileuszowym roku. Niewątpliwie twórców współpracujących z Galerią i zasługujących na uhonorowanie jest znacznie więcej, ale Galeria Foksal zawsze bardziej kontestowała niż czciła wszelkie jubileusze i urządzane tylko z tego powodu imprezy. Stąd taki wybór autorów nie może być dyskutowany w kategoriach reprezentacji Foksalu, ale pewnej wypracowanej w tym miejscu tradycji – kooperacji artystów wywodzących się z różnych pokoleń i uprawiających różne kierunki współczesnej sztuki. Chodzi również o zainicjowanie dyskursu na temat potrzeby istnienia „miejsca” w aktualnym krwiobiegu sztuki: miejsca sztuki i dla sztuki; miejsca spotkań i dyskusji na tematy teorii i praktyki sztuki; miejsca dla artystów, swoistego domu dla ich twórczości; miejsca mającego swoje istotne znaczenie w historii współczesnej sztuki; roli i rangi miejsca w zmieniającym się świecie artystycznego przekazu; samej idei miejsca; aż po kontestację miejsca.

W poszczególnych Odsłonach można też będzie znaleźć odniesienia do teorii miejsca zarówno tej autorstwa krytyków – założycieli Foksalu, jak i sformułowanej przez amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga, a nawet skojarzenia z akustyczną teorią miejsca wywodzącą się z fizyki.

Miejsce. Odsłona I
Od 14 marca do 8 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Lech Stangret
Galeria Foksal
Warszawa

Dodaj komentarz