Struktura populacji

11 marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się wernisaż wystawy Alicji Łukasiak, zatytułowanej Struktura populacji. Na wystawie artystka prezentuje swoje najnowsze prace, dla których inspirację stanowiły jej podróże, te dalekie, głównie po Azji, i bliskie, obejmujące polską wieś.

Alicja Łukasiak, „Struktura populacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Łukasiak, „Struktura populacji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzon wystawy Alicji Łukasiak stanowią niewielkie, utrzymane w bajkowej poetyce, niezwykle barwne obrazy (tempera na papierze, gwasze, batik na płótnie) oraz kameralne, również wyraziste kolorystycznie rzeźby z ceramiki szkliwionej, porcelany i drewna.

Głównym problemem tych dzieł jest skomplikowana relacja człowieka i natury (flory i fauny): zmiany klimatu, zagrożenia wynikające z niszczenia przyrody i nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny naszej planety. Wojaże Łukasiak pozwoliły jej docenić urodę zarówno egzotycznych zakątków Azji, jak i rodzimego folkloru i krajobrazu polskiej wsi, ale też skłoniły ją do niewesołych przemyśleń na temat konsekwencji dewastowania naturalnego otoczenia człowieka przez niego samego.

Alicja Łukasiak, Struktura populacji
Od 11 marca do 21 maja 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Anna Podsiadły
Centrum Rzeźby Polskiej (Galeria Oranżeria)
Orońsko

Dodaj komentarz