• 2016-03-09

Spojrzenie na Szwecję

Kinematografia szwedzka będzie gościem specjalnym 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Cykl rozpocznie projekcja filmu Szwedzka teoria miłości znanego, bezkompromisowego szwedzko-włoskiego dokumentalisty Erika Gandini. Pokaz z udziałem reżysera odbędzie się 30 maja.

„Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Szwedzka teoria miłości”, reż. Erik Gandini (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Szwedzka teoria miłości jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym, skrajnie idealistycznym postrzeganiem Szwecji (i krajów nordyckich w ogóle). Reżyser usiłuje zweryfikować ten pogląd, drobiazgowo eksplorując prawdziwą naturę szwedzkiego społeczeństwa.

Szwecja wielu z nas kojarzy się z rajem. Tymczasem to świetnie zorganizowane społeczeństwo, z jego kultem indywidualizmu i niezależności, okazuje się skupiskiem ludzi bardzo samotnych. Reżyser dokumentu Szwedzka teoria miłości Eric Gandini, jest pół Szwedem, pół Włochem. Ta podwójna perspektywa pozwala mu spojrzeć na współczesną Szwecję okiem nieco przekornym. Wspólnie z takimi myślicielami, jak występujący w filmie Zygmunt Bauman, zastanawia się, dlaczego mieszkańcy szwedzkiego raju mają tak duży problem z budowaniem głębokich więzi międzyludzkich. Fascynujący esej filmowy na temat skutków ubocznych inżynierii społecznej – mówi Anita Piotrowska, selekcjonerka sekcji dokumentalnej i krytyk filmowy.

Spojrzenie na Szwecję – każdego roku, w ramach specjalnego cyklu, Festiwal prezentuje kinematografię wybranego kraju. Tegorocznym gościem specjalnym będzie Szwecja. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Tytuły wyprodukowane po drugiej stronie Morza Bałtyckiego pojawią się także w części konkursowej. Przedstawiciele branży filmowej Szwecji i Polski spotkają się na wspólnej konferencji. W programie m.in.: MonaLisa Story, Pervert Park, Ingrid Bergman – In Her Own Words, The Girl Who Saved My Life, Nice People, Martha&Nikki.

Szwedzka teoria miłości – film otwarcia cyklu Spojrzenie na Szwecję w ramach 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Reż. Erik Gandini
Partner cyklu: Swedish Film Institute
Dystrybutor w Polsce: Against Gravity
Pokaz z udziałem reżysera: 30 maja 2016 roku
56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja–5 czerwca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz