• 2016-03-09

70-lecie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Filharmonia Warmińsko-Mazurska świętować będzie swoje 70-lecie aż czterema koncertami. Patronat honorowy nad jubileuszem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 11 marca odbędzie się uroczysty koncert wraz z Jubileuszową Galą. W trakcie obchodów rocznicy wystąpią Kate Liu, Charles Richard-Hamelin i Piotr Sułkowski. Z okazji tej rocznicy Katarzyna Brochocka skomponowała utwór  Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn), którego prawykonanie będzie miało miejsce podczas jubileuszu.

„70-lecie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„70-lecie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

10 marca, godz. 19.00 i 11 marca, godz. 18.00 Uroczysty koncert jubileuszowy 

Piotr Sułkowski – dyrygent
Kate Liu (USA) – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:

 • Feliks Nowowiejski – Rota
 • Feliks Nowowiejski – Uwertura Legenda Bałtyku op. 28
 • Katarzyna Brochocka – Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn). Utwór zamówiony na jubileusz 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – PRAWYKONANIE

I. Crepusculum. Primum Stellarum (z łac. Zmierzch. Pierwsze gwiazdy)
II. Ursa Minor (z łac. Mała Niedźwiedzica)
III. Draco (z łac. Smok)
IV. Cepheus (z łac. Cefeusz)
V. Cassiopeia (z łac. Kasjopea)
VI. Camelopardalis (z łac. Żyrafa)
VII. Ursa Maior (z łac. Wielka Niedźwiedzica)
VIII. Aurora (z łac. Świt)

 • Feliks Nowowiejski – Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis
 • Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21

12 marca 2016 roku, godz.18.00 Koncert jubileuszowy 

Piotr Sułkowski – dyrygent
Charles Richard-Hamelin (Kanada) – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej

W programie:

 • Feliks Nowowiejski – Rota
 • Feliks Nowowiejski – Uwertura Legenda Bałtyku op. 28
 • Katarzyna Brochocka – Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn). Utwór zamówiony na jubileusz 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej – PRAWYKONANIE

I. Crepusculum. Primum Stellarum (z łac. Zmierzch. Pierwsze gwiazdy)
II. Ursa Minor (z łac. Mała Niedźwiedzica)
III. Draco (z łac. Smok)
IV. Cepheus (z łac. Cefeusz)
V. Cassiopeia (z łac. Kasjopea)
VI. Camelopardalis (z łac. Żyrafa)
VII. Ursa Maior (z łac. Wielka Niedźwiedzica)
VIII. Aurora (z łac. Świt)

 • Feliks Nowowiejski – Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis
 • Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21

13 marca 2016 roku, godz.18.00 – Koncert jubileuszowy 

Piotr Sułkowski – dyrygent
Charles Richard-Hamelin (Kanada) – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie:

 • Fryderyk Chopin: Nokturn H-Dur op. 62 nr 1, Ballada As-dur op. 47, Polonez-Fantazja As-Dur op. 61, Introdukcja i Rondo op. 16
 • Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21

Kate Liu to artystka, która urodziła się w 1994 roku w Singapurze. Na fortepianie zaczęła grać w wieku czterech lat. Mając osiem lat przeniosła się z rodziną do USA. W latach 2007 i 2008 wygrała w Illinois konkurs dla juniorów organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Muzyki oraz Chicago Steinway Competition. W 2008 roku otrzymała drugą nagrodę na konkursie International Institute for Young Musicians, potem wygrała Junior Division of the Louisiana International Piano Competition w Luizjanie, a w roku 2010 – V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Nowym Jorku, otrzymując również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W kolejnych latach otrzymywała następne nagrody. W 2011 roku po jej recitalu w Washington D.C. recenzent The Washington Post” napisał: „artystka potwierdziła, że jej talent rozkwita, a dojrzałość muzyczna przewyższa interpretacje rówieśników. Jest pianistką, dla której warto wyjść z domu i iść na jej koncert”.

Charles Richard-Hamelin jest laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu w Montrealu (2014) oraz III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Ludwika van Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2014). W 2015 roku otrzymał prestiżową „Career Development Award” przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, z Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, z zespołem I Musici de Montreal. Uczestniczy w kanadyjskich festiwalach (Lanaudière, Orford, Ottawa Chamberfest, Montreal Chamber Music oraz Le Domaine Forget). Jest członkiem cenionego Trio Hochelaga. Ostatnio nakładem wytwórni Analekta wydany został jego debiutancki album z późnymi utworami Fryderyka Chopina.

Piotr Sułkowski to dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta – a w latach 2006-07 dyrektora artystycznego – w Operze Krakowskiej, oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym. Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Zrealizowany przez Piotra Sułkowskiego w 2004 r. w Krakowie Gwałt na Lukrecji Benjamina Brittena został uznany na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. Jest współtwórcą Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. W latach 2008-09 pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Od roku 2009 do 2011 był kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Od roku 2008 do 2014 był pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra w Tulsa (USA).

Katarzyna Brochocka – kompozytorka, librecistka, pianistka, autorka utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, specjalizująca się w muzyce wokalnej i scenicznej. Studiowała u Doiny Rotaru, w ramach programu stypendialnego „Sokrates Erasmus” na Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. Otrzymała nagrody na wielu międzynarodowych konkursach, w tym nagrodę publiczności w kategorii „najlepszy spektakl muzyczny i opera” na Capital Fringe Festival (Waszyngton, 2013), nagrodę dyrektora artystycznego festiwalu Opera Vista (Houston, 2010), Grand Prix w kategorii muzyki kameralnej ISB/David Walter Composition Competition (USA, 2008) oraz wyróżnienie w Nancy Van de Vate International Composition Prize for Opera (Wiedeń, 2008). Była stypendystką Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).

70-lecie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Od 10 do 13 marca 2016 roku
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

Dodaj komentarz