Moje miasto, a w nim – Warszawa 01

Moje miasto, a w nim – Warszawa 01 to temat przewodni obrazu mającego ukazać miasto-dom, w którym człowiek nie tylko pracuje i śpi, ale również bawi się, nawiązuje relacje, swobodnie korzysta z przestrzeni i wypełnia ją żywą energią. Do projektu byli zaproszeni artyści malarze, graficy, fotograficy oraz wszyscy, którzy w sposób ikoniczny chcieli pokazać siebie, swoje „miejsce w mieście” oraz własną niezależność – zostawić swój ślad w postaci zdjęcia, logo, ostatnio namalowanej pracy lub stworzyć dowolny obraz i umieść go w przestrzeni pierwszego cyfrowego płótna Warszawa 01.

„Warszawa 01” (źródło: materiały prasowe)

„Warszawa 01” (źródło: materiały prasowe)

Każdy z uczestników mógł wypełnić jedną z 400 kratek o wymiarach 10 x 10 cm, składających się na dzieło o powierzchni 200 x 200 cm (wymiar fizyczny). Obraz Warszawa 01 zostanie zaprezentowany na wernisażu w Galerii Stalowa. Będzie tam można zobaczyć wersję fizyczną zakomponowaną przez Eugeniusza Geno Małkowskiego oraz kilka wybranych utworów artysty z cyklu Wspólne Malowanie.

Niespodzianką będzie kod multimedialny Warszawa 01 skomponowany przez Kubę Garścia – multisensualnego twórcę, autora instalacji imersywnych i install plantacji.

Akcje Wspólnego Malowania Eugeniusz Małkowski organizuje od początku lat 90. Ich nadrzędną ideą jest zaangażowanie tysięcy ludzi, niekoniecznie związanych ze światem sztuki, w proces tworzenia dzieła. Do tej pory w ramach takich artystycznych działań Małkowski wraz z amatorami stworzył już ponad 50 obrazów o dużych wymiarach. Pierwsze akcje odbyły się w Paryżu przed Centrum Pompidou, płótna w formacie 2 x 2 m zostały podzielone na 40 tys. kwadratów i zamalowane przez przypadkowych przechodniów. Za każdym razem artysta dzieli podobrazie na równe prostokąty, tak aby każdy z nich mógł zostać wypełniony przez innego autora. W ten sposób powstają wyjątkowe dzieła wypełnione znakami ilustrującymi myśli, uczucia i pragnienia nieraz kilkudziesięciu tysięcy współtwórców. Wspólne Malowanie odbywa się zazwyczaj w żywej scenerii, na ulicach lub w miejscach otwartych na społeczeństwo. Geno Małkowski chce odżegnać się od schematu obrazów zamkniętych w wystawienniczych salach galerii. Pokazując swoje działania w przyjemnej i dostępnej przestrzeni, chce przybliżyć twórczość wszystkim ludziom, niezależnie od tego, czy funkcjonują już w artystycznym świecie, czy też dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką. Akcje Wspólnego Malowania stanowią tylko jeden z kierunków bogatej twórczości Eugeniusza Małkowskiego. W ciągu ponad 40-letniej drogi artystycznej stworzył ogromną ilość prac o rozmaitych formach i tematach. Zasłynął jako twórca symbolicznych pejzaży z motywami kosmicznych kul i powielonych ludzkich twarzy. Malował również portrety, akty, dzieła na czas, a także obrazy wykorzystujące technikę tapowania szablonów kojarzoną ze street artem, z której czerpie już od lat 70.

Moje miasto, a w nim – Warszawa 01
Wernisaż: 16 marca 2016 roku, godz. 19.00
Wystawa trwa do 17 marca 2016 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz