rozmowa trwa dalej. W podróży

Właśnie ukazał się autorski wybór wierszy Romana Honeta rozmowa trwa dalej. Niewielki rozmiar książki sprawia, że nie tylko idealnie nadaje się ona do zabrania ze sobą w podróż, ale także, przez zagęszczenie utworów, uwydatnia jeszcze bardziej intensywność poetyckich obrazów ubiegłorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Roman Honet, „rozmowa trwa dalej” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Roman Honet, „rozmowa trwa dalej” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Interesujące w nowej książce wydaje się to, że o ile tytuł opublikowanego tomu odsyła do jednego z wierszy z ostatniej książki, świat był mój, o tyle jego podstawą były tomiki baw się i piąte królestwo. Autor dodaje: „wybór pozostałych wierszy, a także utworów zawartych w obydwu przywołanych tomach, okazał się przede wszystkim intuicyjny”.

Ośmielona wyobraźnia poetycka Honeta podsuwa mu niepokojące i zarazem mroczne wizje, niedające ani poecie, ani czytelnikowi spokoju. Dlatego też ta liryka, rozpięta między pewnymi zasadniczymi sprzecznościami – życiem a śmiercią, snem a jawą, miłością a bólem po jej utracie – pozostaje jednym z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych zjawisk na mapie poezji polskiej po 1989 roku.

Twórczość poety cechuje konsekwencja w realizacji projektu poetyckiego przy równoczesnym zachowaniu świeżości języka, własnej dykcji. Zarówno w jego nowej książce, jak i w ogóle w jego twórczości znaleźć można dokładnie to, co poeta uznał za zasadniczą wartość liryki: „mnóstwo widoków, wielość i głębia uczuć, piękno i niepowtarzalność zdarzeń” są tym, co według niego przede wszystkim sprawdza się w poezji.

Roman Honet, rozmowa trwa dalej
Premiera: marzec 2016 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz