Kobiety. Cisza

8 marca Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy Arkadiusza Zająca pt. Kobiety. Cisza. Artysta zaprezentuje na niej swoje prace w pełni poświęcone kobietom.

Arkadiusz Zając, „Zapatrzona”, szkic, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Zając, „Zapatrzona”, szkic, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Zając przygotował wystawę okolicznościową w najlepszym tego słowa znaczeniu. Artysta nie chciał, by jego spojrzenie na kobiety było czymś oczywistym. Zdecydował się na odstąpienie od najbardziej charakterystycznego dla siebie stylu – obrazów fantastyczno-baśniowych o bogatej kolorystyce i z dużą ilością detali. Autor postanowił uchwycić w kobiecości szczególny rys,  jeden aspekt, ulotną cechę. Określił ją metaforycznie ją jako ciszę – delikatność i subtelność połączoną z życiową mądrością i kobiecą siłą. Ciszę widoczną w spojrzeniach portretowanych kobiet.

W 1996 roku ekspresyjnie narysowałem pochyloną  postać królowej z długimi włosami upiętymi w japońskim stylu. Odtąd motyw ten często powracał w moich rysunkach i jest dla mnie fascynujący do dziś. Próby oddania psychiki kobiecej za pomocą „najprostszych” rysunków niezmiennie mnie interesują, a lekkość wykonania jest testem mojej formy – pisze Arkadiusz Zając o genezie wystawy.

Kobiety. Cisza to wybór kilkunastu prac – niewielkich rysunków z ograniczoną gamą barwną i zarysowanymi jedynie elementami scenografii oraz szkice. To w nich najpełniej ujawnia się niemal ascetyczny, lapidarny styl Arkadiusza Zająca – prosta kreska, czyste tło. Cisza.

Arkadiusz Zając, Kobiety. Cisza
Od 9 marca do 10 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 8 marca 2016 roku, godzina 18.00
Miejska Galeria Sztuki (Galeria Zwiastun)
Częstochowa

Dodaj komentarz