• 2016-03-08

Koncert organowy w Filharmonii Bałtyckiej

12 marca w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zabrzmią monumentalne, 91-głosowe organy. Będzie można wysłuchać m.in. jednych z największych dzieł symfonicznych Liszta i L. Vierne’a. Nie zabraknie również najpopularniejszego utworu organowego Jana Sebastiana Bacha Toccaty i fugi E-dur. A wszystko to w wykonaniu laureatki I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka, Koreanki Jiyoung Kim-Barthen.

Jiyoung Kim-Barthen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jiyoung Kim-Barthen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przy gdańskich organach zasiądzie Jiyoung Kim-Barthen. Choć swoją karierę zaczynała od gry na fortepianie, organy urzekły ją do tego stopnia, że koncertuje w Polsce, Korei, Niemczech oraz Szwajcarii. Doskonale łączy szacunek do tradycji muzyki organowej z młodzieńczą świeżością w interpretacjach najsłynniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument.

Jiyoung Kim-Barthen urodzona w 1988 roku w Seulu. Swą edukację muzyczną rozpoczęła od gry na fortepianie. W latach 2009–14 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym w niemieckim Saarbrücken, uzyskując dyplom w klasie muzyki sakralnej prof. Wolfganga Rübsama i prof. Andreasa Rothkopfa. Studia licencjackie na tej samej uczelni ukończyła w klasie fortepianu prof. Thomasa Duis i prof. Fedele Antonicellego. Wielokrotnie brała udział kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych znawców gatunku, takich jak: Jean Guillou, Daniel Roth, Helmut Deutsch, Jean-Claude Zehnder, Benedetto Lupo czy Lei Wang. W 2012 roku w ramach programu dla najbardziej uzdolnionych studentów Uniwersytetu w Saarbrückem była stypendystką Elisabeth-and-Bruno-Meindl-Foundation oraz słynnego Studienstiftung Saar. Od 2015 roku jest studentką Master of Music w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna na University of Music and Perfoming Arts w Stuttgarcie.

Organy symfoniczne: Jiyoung Kim-Barthen
12 marca 2016 roku, godz. 19.00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Dodaj komentarz