• 2016-03-08

Festiwal muzyki źródeł

10 marca rozpoczyna się w Bydgoszczy czwarta edycja festiwalu muzyki źródeł Ethniesy. Zagra między innymi polsko-ukraińska Dagadana, która przedstawi materiał nagrany wspólnie z mongolskimi muzykami z Chin. Specjaliści od poszukiwania dźwiękowego obrazu miast Brzostek/Kołacki, zaprezentują dźwiękowe mapy Stambułu i Marsylii.

„Festiwal Muzyki Źródeł Ethniesy” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Muzyki Źródeł Ethniesy” − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czwarta edycja festiwalu Ethiesy przynosi zdecydowaną zmianę. Festiwal przestaje być jednodniowym wydarzeniem i potrwa cztery dni. W programie bydgoskiej imprezy znalazły się koncerty najważniejszych grup grających muzykę źródeł i nowocześnie pojmowaną muzykę ludową jak Adam Strug z zespołem, Dagadana, Lautari, Berjozkele i Niewte. „Będzie ludowo, korzennie i etnicznie” – mówiła podczas czwartkowej konferencji twórczyni festiwalu Dominika Kiss-Orska z MCK. Zmiana i wydłużenie formuły imprezy jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie tym wydarzeniem.

Podczas konferencji Daga Gregorowicz z grupy Dagadana opowiadała o materiale jaki zaprezentuje na Ethniesach. Będą to nagrania z premierowej płyty Meridian 68. Album powstał we współpracy z zamieszkującymi w Chinach mongolskimi muzykami z grupy NorthLab.

Spotkaliśmy się podczas trasy Dagadana w Chinach w 2012 roku, kiedy to reprezentowaliśmy Polskę i Ukrainę podczas meczów Euro 2012 – mówiła Gregorowicz – NorthLab nie znali ani angielskiego ani polskiego, my ani mongolskiego ani chińskiego. Mimo tego grupy nagrały razem płytę: Zrozumieliśmy się dzięki uniwersalnemu językowi muzyki.

Płyta będzie miała w październiku tego roku chińską premierę połączoną z trasą koncertową. Na Ethniesach Dagadana zagra 11 marca.

W ostatnim dniu festiwalu odbędą się prezentacje prac duetu muzyczno-naukowego Brzostek/Kołacki, który zajmuje się nagrywaniem i katalogowaniem dźwięków miast oraz swoistego folkloru miejskiego. Podczas konferencji Dariusz Brzostek, pracujący na co dzień w katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapowiedział prezentację dwóch projektów, zrealizowanych wspólnie z muzykiem Rafałem Kołackim (Hati, Tien Lai, Inner Ensemble). Pierwszy to efekty Nagrań Terenowych dźwięków miejskich Marsylii i Stambułu. Materiał opowiada o tych miastach za pomocą charakterystycznych dźwięków w nich zarejestrowanych. Warto dodać, że Kołacki niedawno zakończył i wydał na płycie, zapisy dźwiękowe życia w słynnej ostatnio „dżungli” we francuskim Calais. W tym mieście namiotowym u wrót tunelu pod kanałem La Manche mieszkają tysiące uchodźców usiłujących przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Drugi projekt ma charakter warsztatowy. Wraz z uczestnikami Brzostek/Kołacki przeprowadzą w Bydgoszczy pionierską na polskim gruncie akcję tworzenia „płciowej mapy dźwiękowej miasta”. „W Marsylii odkryliśmy, że istnieje wyraźny podział na kobiece i męskie strefy dźwięków miejskich. Kobiece są np. zakłady fryzjerskie, place zabaw i targowiska, męskie – warsztaty samochodowe i bary” – mówił Brzostek. Warsztatowy spacer dźwiękowy odbędzie się w niedzielę 13 marca.

4. Festiwal Muzyki Źródeł Ethniesy
Od 10 do 13 marca 2016
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz