Exercises of listening

Wystawa Exercises of listening stanowi kontynuację projektu polskiego duetu artystycznego Ewy Doroszenko i Jacka Doroszenko. Jej wernisaż odbędzie się 23 marca w Fait Gallery Preview w Brnie.

Ewa Doroszenko, „Bez tytułu” z cyklu  „Exercises of listening”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Doroszenko, „Bez tytułu” z cyklu „Exercises of listening”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia dla wystawy jest film The same horizon repeated at every moment of the walk, stworzony przez artystów podczas rezydencji w Fundacji AAVC Hangar w Barcelonie w 2014 roku. W filmie krajobraz staje się systemem notacji muzycznej, w którym poruszająca się postać determinuje wysokość dźwięku w skali opartej na częstotliwości.

Na pierwszej indywidualnej wystawie Ewy i Jacka Doroszenko w Brnie, dźwięk jest traktowany jako równoważny element sztuk wizualnych, dźwiękowe i wizualne sfery wchodzą ze sobą w interakcję. Współczesne metody rejestracji dźwięku umożliwiają wykorzystanie przejrzystego charakteru sfery dźwiękowej i prezentowanie jej w nowym kontekście.

Wystawa Exercises of listening stanowi podsumowanie motywów podejmowanych w ramach projektu. Jacek Doroszenko tworzy kombinacje dźwięków zarejestrowanych w immersyjnym otoczeniu. Film It’s hard to find a polyphonic body, wyprodukowany podczas rezydencji artystycznej w Kunstnerhuset Messen Alvik w Norwegii w 2015 roku, będzie miał swoją premierę w Galerii Fait PREVIEW.

Z kolei Ewa Doroszenko konfrontuje się ze środowiskiem akustycznym poprzez bardziej odległe odniesienia, dokonuje tłumaczenia wybranych zdarzeń dźwiękowych na język wizualny. Jej prace ilustrują drogę jaką w czasach technologii cyfrowych przemierza dźwiękowy materiał: rejestracja, archiwizacja, reprodukcja.

Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko, Exercises of listening
Od 23 marca do 4 maja 2016 roku
Wernisaż: 23 marca 2016 roku, godzina 19.00
Fait Gallery Preview
Brno

Dodaj komentarz