U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich

18 marca Muzeum Narodowe w Gdańsku (Oddział Etnografii) zaprasza na wernisaż wystawy U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich.

W białej izbie u Reczków w Ratulowie, 1923, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

W białej izbie u Reczków w Ratulowie, 1923, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz zdjęć gdańskiego fotografika, Lecha Pękalskiego, dokumentujących wesele góralskie w Dzianiszu na Podhalu w latach 70. XX wieku. Założeniem wystawy jest zaprezentowanie najbardziej charakterystycznych elementów kultury ludowej Podhala takich jak: wyposażenie wnętrza chałupy góralskiej (sień i czarna izba), stroje ludowe, instrumenty muzyczne, szałas pasterski i wyroby związane z pasterstwem, łowiectwem, ciesielstwem oraz obróbką skóry.

Na ekspozycji znajdą się drewniane obiekty z bogato zdobioną snycerką, przykłady codziennego i odświętnego podhalańskiego stroju ludowego z przełomu XIX i XX wieku wraz z  biżuterią oraz sprzęty niezbędne w każdym szałasie podczas wypasu owiec. Górale są znani ze swojego zamiłowania do muzyki, dlatego na wystawie nie może zabraknąć różnych instrumentów (basy, dudy podhalańskie, złóbcoki oraz piszczałki).

Podczas trwania wystawy organizowane będą różne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na których poznają historię i kulturą materialną, duchową i społeczną górali podhalańskich, dowiedzą się do czego służyły i w jaki sposób były używane prezentowane obiekty. Prowadzone będą warsztaty ze stroju podhalańskiego i biżuterii.

U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich
Od 19 marca do 13 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 18 marca 2016 roku, godzina 17.00
Kuratorka: Zuzanna Łaga
Muzeum Narodowe w Gdańsku (Oddział Etnografii)

Dodaj komentarz