• 2016-03-05

Stefan Kisielewski in memoriam

13 marca w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert Stefan Kisielewski in memoriam. Wydarzenie to jest formą uczczenia pamięci tego znakomitego kompozytora, publicysty i krytyka muzycznego w związku z obchodzoną w tym roku 105. rocznicą  jego urodzin i 25. rocznicą śmierci.

„Stefan Kisielewski in memoriam” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stefan Kisielewski in memoriam” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W niedzielny wieczór Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sławka Adama Wróblewskiego wykona szereg utworów Kisielewskiego z różnych okresów jego twórczości: Koncert na orkiestrę kameralną, Perpetuum mobile, Polkę baletową na orkiestrę symfoniczną, Suitę baletową Wesołe miasteczko oraz Koncert fortepianowy, którego prawykonanie miało miejsce podczas Warszawskiej Jesieni tuz przed śmiercią kompozytora. W charakterze solisty wystąpi znakomity polski pianista Maciej Grzybowski, czterokrotnie nominowany do Paszportów „Polityki”, dwukrotnie do nagrody Fryderyk. Recenzent „Los Angeles Times”, Walter Arlen, nie kryl w swoim tekście absolutnego oszołomienia artystą: „jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem. […] Jest fenomenem, cudem, ideałem, geniuszem wyjątkowym”.

Koncert w Filharmonii Krakowskiej wzbogacą także teksty autorstwa Stefana Kisielewskiego i Czesława Miłosza, czytane przez aktora Narodowego Starego Teatru – Radosława Krzyżowskiego.

Stefan Kisielewski in memoriam
13 marca 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz