• 2016-03-04

Zabójczyni Hou Hsiao-Hsiena wkrótce w kinach!

18 marca odbędzie się premiera filmu Zabójczyni w reżyserii Hou Hsiao-Hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. To opowieść o pięknej zabójczyni, która otrzymuje zadanie, by zgładzić ukochanego.

„Zabójczyni”, reż. Hou Hsiao-Hsien, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zabójczyni”, reż. Hou Hsiao-Hsien, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zabójczyni – film nagrodzony za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes – jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia – opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu.

Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę – celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób.

Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do Spragnionych miłości Wong Kar-Waia.

Zabójczyni
Reż. Hou Hsiao-Hsien
Premiera: 18 marca 2016 roku
Dystrybutor w Polsce: Gutek Film

Dodaj komentarz