Yahya Hassan w serii Europejski Poeta Wolności

Debiutancki tom wierszy Yahii Hassana ukazał się w Danii w 2013 roku. W ciągu dwóch miesięcy jego nakład wzrósł z ośmiuset egzemplarzy do stu tysięcy, a do końca 2015 roku książka trafiła do dziesięciu innych krajów. W Polsce właśnie ukazała się w wydawnictwie słowo/obraz terytoria, w serii Europejski Poeta Wolności. Autorką przekładu jest Bogusława Sochańska.

Yahya Hassan, „Wiersze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Yahya Hassan, „Wiersze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Debiutancki tom Yahii Hassana ukazał się 9 października 2013 roku. Osiemset egzemplarzy nakładu – to niemało dla tomiku poetyckiego w Danii – sprzedano w ciągu kilkunastu dni. 17 października dodrukowano sześć tysięcy egzemplarzy, ostatniego dnia miesiąca nakład wyniósł już dwadzieścia pięć tysięcy, miesiąc później, 1 grudnia, pięćdziesiąt dwa tysiące, a 11 grudnia, po niespełna dwóch miesiącach od ukazania się książki, osiągnął liczbę stu tysięcy egzemplarzy, co nie ma precedensu w historii literatury duńskiej. Już w listopadzie książka przyniosła autorowi Nagrodę Targów Książki (Bogforum) dla Debiutanta Roku, na początku 2014 roku zaś swoje nagrody literackie o znaczącym wymiarze finansowym przyznały mu tygodnik „Weekendavisen” i gazeta „Politiken”. Ponadto autor został uhonorowany Nagrodą im. Bodil i Jørgena Munch-Petersenów dla Debiutanta Roku 2013 i otrzymał nominacje do Nagrody Bibliotek Duńskich, Nagrody Czytelników gazety „Berlingske Tidende” oraz do Montana Litteraturprisen przyznawanej przez gazetę „Information”, producenta mebli Montana i uniwersytet ludowy Testrup Højskole.

Do końca 2015 roku książkę przełożono na dziesięć języków i trafiła do czytelników w dziesięciu krajach: Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Brazylii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii – i Polsce.

Yahya Hassan urodził się w 1995 roku w Aarhus w rodzinie palestyńskich imigrantów. Jego rodzice osiedli w Danii pod koniec lat 80. Środowisko religijnych muzułmanów, z którego pochodzi, nie zintegrowało się ze społecznością duńską, co – poza patologiami w życiu jego rodziny – było przyczyną problemów wychowawczych, które sprawiał jako dziecko. W wieku trzynastu lat został odebrany matce i umieszczony w instytucji opiekuńczej. Jako nastolatek wszedł w konflikt z prawem, czego konsekwencją były pobyty w zamkniętych zakładach dla młodocianych przestępców. Dzięki edukacyjnemu profilowi instytucji wychowawczej, do której trafił w wieku szesnastu lat, rozpoznano u niego talent literacki i umożliwiono mu podjęcie nauki w jednym z tak zwanych uniwersytetów ludowych (Vallekilde Højskole). W 2013 roku rozpoczął studia w kopenhaskiej Szkole Pisarzy (Forfatterskolen).

Niniejszy, debiutancki tom ukazał się pod koniec tego samego roku i wywołał wielkie zainteresowanie mediów. Yahya Hassan znalazł się w centrum debaty społecznej dotyczącej imigrantów z Bliskiego Wschodu, co miało dla niego znaczące konsekwencje. Jedną z nich było odrzucenie ze strony rodziny i środowiska, z którego pochodził, skutkujące groźbami i napadem, po którym przyznano mu ochronę policyjną. Inną konsekwencją zainteresowania mediów było związanie się poety z tworzoną przez duńskich Palestyńczyków centrową partią Nationalpartiet i plan kandydowania w wyborach parlamentarnych w czerwcu 2015 roku. Partia nie zdołała jednak zdobyć wystarczającego poparcia i nie została zarejestrowana. Po półrocznym urlopie Yahya Hassan kontynuuje naukę w Forfatterskolen.

Yahya Hassan, Wiersze
Premiera: marzec 2016 roku
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz