Podróż w głąb natury

15 marca Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wernisaż wystawy Beata Czapska. Podróż w głąb natury. Twórczość artystki obejmuje przede wszystkim obszar flory i fauny.

Beata Czapska, „Green Blue”, 2011, fot. Bérangère Lomont (źródło:materiały prasowe organizatora)

Beata Czapska, „Green Blue”, 2011, fot. Bérangère Lomont (źródło:materiały prasowe organizatora)

Beata Czapska rzeźbi metodą taille-directe (kucie bezpośrednio w materiale, bez uprzedniego modelowania w glinie) w kamieniu, między innymi w granicie, marmurze, wapieniu, a także w drewnie oraz wykonuje odlewy w brązie. Szczególnie pociąga ją świat dzikich zwierząt, uchwycenie tak właściwego ich naturze wyrazu niezależności (Silver Back, Eggs).

Dzięki mistrzowsko opanowanej technice oraz trafnemu wyborowi materiału tworzy formy odzwierciedlające niesamowitą wrażliwość na otaczającą naturę, pełne ekspresji, a jednocześnie proste i harmonijne. W specyficznej interpretacji połączonej z wyjątkową umiejętnością syntezy i skupienia daje swoim pracom niespotykaną siłę wyrazu (Wolf’s Dream, Green Woman). Rzeźbiąc postać ludzką, artystka stara się odkrywać wnętrze i charakter swojego modela, przeniknąć w jego życie (Nuit, Pose, Portret syna). Za bardzo trafne uważa porównanie jej osoby do szamanki, bo tak jak szamanka przeżywa to, co czuje model, a tworząc, przekazuje to, czego on doświadcza. To zaś, czego – według niej – nie sposób wykuć w kamieniu, artystka pastelami i węglem przelewa na papier. Sztuka Beaty Czapskiej jest uniwersalna, poza wszelką modą, zrozumiała w każdej kulturze.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwania wystawy Beata Czapska poprowadzi zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Podczas zajęć artystka będzie rzeźbiła, poza tym oprowadzi zwiedzających po wystawie, opowie o stosowanych technikach i używanych materiałach.

Beata Czapska – rzeźbiarka, architektka, designerka i malarka. Mieszka i tworzy w Paryżu. Studiowała architekturę na Politechnice Śląskiej oraz w École Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. Projektowała i realizowała budynki mieszkalne, małą architekturę, wnętrza, meble, tworzyła malowidła ścienne oraz plakaty. Pod koniec lat 80. Czapska skierowała swoje zainteresowania ku rzeźbie; warsztat rzeźbiarski doskonaliła w pracowni René Coutelle’a. Artystka swoją twórczość prezentuje od 1992 roku. Brała udział w ponad 80 wystawach we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwajcarii, również w galeriach paryskich, londyńskich, warszawskich i krakowskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, w Polsce, Belgii, Niemczech, Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Egipcie, Chinach i na Węgrzech.

Beata Czapska, Podróż w głąb natury
Od 16 marca do 15 maja 2016 roku
Wernisaż: 15 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Małgorzata Ruszkowska
Muzeum Narodowe w Gdańsku (Oddział Zielona Brama)

Dodaj komentarz