IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zaprasza na IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, które rozpocznie się 7 marca.

IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz czwarty eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i za granicy zastanawiają się nad złożonością przestrzeni, w której żyjemy i w której realizujemy swoje scenariusze życiowe. Do udziału IV Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz, zaproszono wybitnych architektów z całej Europy. Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP w Krakowie.

IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz to wyjątkowe wydarzenie. Skupia artystów z całej Europy, którzy podzielą się swoją wiedzą, emocjami oraz sposobem postrzegania przestrzeni, jako determinantą codziennego życia mieszkańców miast.

Celem Biennale jest pokazanie złożoności przestrzeni, w której przyszło nam żyć i realizować swoje scenariusze życiowe – , Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP oraz organizator Biennale. To również okazja dla studentów do wspólnej pracy nad projektami pokazującymi odbiorcom jak obszerną dziedziną jest architektura wnętrz oraz jak szerokim wachlarzem narzędzi i środków wyrazów, posiłkują się obecnie architekci, aby badać przestrzeń – mówi dr hab. Beata Gibała-Kapecka.

W ramach odbywającego się już po raz czwarty w Krakowie Międzynarodowego Biennale Architektury  Wnętrz zaplanowano wystawę przedstawiającej prace finalistów konkursu Energy Self/ie Space, która potrwa do 13 marca oraz dwudniową (10–11 marca) konferencja naukowa, zatytułowana Self/ie – design it.
W pierwszym dniu spotkania znani twórcy z Polski oraz zagranicy przedstawią swoje własne sposoby widzenia świata oraz koncepcje na kształtowanie przestrzeni. Podczas drugiego dnia konferencji  uczestnicy zastanowią się nad tematem Dlaczego warto być studentem ASP. Zostaną również zaprezentowane projekty laureatów IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz oraz prezentacje multimedialne, przygotowane w ramach wystawy Self/ie design IN. Biennale towarzyszyć będzie również pełen ekspresji Performance, w wykonaniu studentów znanej na całym świecie AA School of Architecture z Londynu.

Program IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz:

 • Konkurs Energy Self/ie Space
  Energy Self/ie Space
  to hasło tegorocznego konkursu na zaprojektowanie przestrzeni wokół miejsca zamieszkania. Do konkursu zakwalifikowano 92 prace. Jury oceniało między innymi twórczy wkład artystów w planowanie przestrzeni miasta, relacje zaprezentowanego projektu z sąsiadującą architekturą i jej otoczeniem, jak również wpisanie projektu w życie społeczne miejsca.
 • Res Extensa – Performance studentów z AA School of Architecture London
  9 marca o godz. 12.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się performance w wykonaniu studentów jednej z najbardziej prestiżowych szkół architektury z Londynu – AA School of Art. Angażując różne media oraz środki przekazu artyści stworzą  przestrzenną instalację, która będzie próbą interpretacji tematu tegorocznego Biennale Energy Self/ie Space.
 • Konferencja naukowa
  10 marca o godz. 11.00, w salach Muzeum Historycznego, rozpocznie się konferencja naukowa IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz – z udziałem zaproszonych gości z całej Europy. Dzień konferencyjny otworzy wystąpienie Magdalena Celadyn z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, poświęcone Energii w kształtowaniu wnętrz architektonicznych. W drugi dzień konferencji zostaną zaprezentowane projekty laureatów IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz oraz projekty multimedialne w ramach wystawy Self/ie design IN.
 • Wystawa prac konkursowych Energy Self/ie Space
  Do 13 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki czynna będzie wystawa prac konkursowych. Instalacje video, obiekty lewitujące w przestrzeni oraz trójwymiarowe zapisy ruchu stworzą wyjątkowe konstelacje pozwalające na interakcję z uczestnikami wystawy. Przestrzeń okaże się być wrażliwa na obecność i ruch człowieka. Wystawa będzie również szansą na kreatywną zabawę z obiektami spotykanymi na co dzień w najbliższym otoczeniu.
 • Wystawa interaktywna Self/ie design IN
  Do 13 marca w Galerii ASP prezentowana będzie wystawa interaktywna Self/ie design IN. Przedstawione projekty pozwolą widzom na indywidualne doświadczanie przestrzeni, umożliwiające dowolną jej interpretację. „Przestrzeń okaże się być narzędziem do przywoływania w wspomnień oraz pobudzania wyobraźni. Architektura to nie tylko tożsamość nasza – odbiorców, ale przestrzeń, która może na nas wpływać w sposób bardzo odpowiedzialny i refleksyjny” – mówi Beata Gibała Kapecka, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP. W związku z tym Biennale dają okazję odbiorcom odczytania na nowo zawodu architekta wnętrz oraz wejścia w bezpośrednią interakcję z przestrzenią, która wielokrotnie okaże się zaskakująca.

IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
Od 7 do 13 marca 2016 roku
Otwarcie: 7 marca 2016 roku, godzina 19.00 (Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie)
Organizator: Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Kraków

Dodaj komentarz