Cytaty z Kolekcji. Michel Kichka

Od 1 do 27 marca w ramach kolejnej odsłony Cytatów z Kolekcji można będzie obserwować prace konserwatorskie polegające na transferze muralu stworzonego przez Michela Kichkę w Bibliotece MOCAK-u podczas wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w 2015 roku.

Michel Kichka – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michel Kichka – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt jest wspólną inicjatywą Wydziału Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i MOCAK-u, mającą na celu przybliżenie charakteru pracy konserwatorów oraz wyzwań, jakie stawia przed nimi sztuka współczesna.

Mural powstał w ramach rysunkowego performansu Michela Kichki, towarzyszącego prezentacji oryginalnych plansz z komiksu Drugie pokolenie w Bibliotece MOCAK-u. Podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów publiczność mogła wysłuchać autobiograficznej opowieści artysty, oglądając na żywo proces tworzenia muralu. Po przeniesieniu rysunek ze ściany Biblioteki trafi do Kolekcji MOCAK-u.

Z okazji premiery polskiego wydania komiksu Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu i wizyty Michela Kichki w Polsce, MOCAK przygotował kilka wydarzeń. W Bibliotece odbyły się warsztaty Kolejne pokolenia prowadzone przez autora, a także panel dyskusyjny z jego udziałem w sali audiowizualnej.

W 2016 roku MOCAK inauguruje nową serię wystaw Cytaty z Kolekcji. W Bibliotece MOCAK-u można będzie zobaczyć wybrane dzieła z liczącej ponad 4500 prac Kolekcji Muzeum. Każdy miesiąc poświęcamy jednemu artyście i jego dziełu. Prezentacji będą towarzyszyć publikacje oraz  archiwalne materiały dotyczące twórcy. Wybrane prace łączy odniesienie do tekstu. Poprzez nieoczywistą ekspozycję w kontekście Biblioteki organizatorzy chcą poddać refleksji kulturotwórczą moc słowa.

Cytaty z Kolekcji. Michel Kichka
Od 1 do 27 marca 2016 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (Biblioteka MOCAK-u)
Kraków

Dodaj komentarz