• 2016-03-03

Kinsky znowu na scenie!

29 marca we wrocławskim klubie Firlej odbędzie się koncert grupy Kinsky. Warszawski zespół uważany jest za jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej alternatywnej sceny muzycznej.

Kinsky (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kinsky (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przed zawieszeniem działalności w 1996 roku Kinsky zdążył wydać jedną, niespełna godzinną płytę – Copula Mundi. Mimo to zasłużył na okrzyknięcie go „najbardziej progresywnym zespołem lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju”. Zespół wystąpił w ponad stu miejscach, także poza granicami kraju. Nie były to zwykłe koncerty, raczej multimedialne działania performatywne, łączące wiele dziedzin sztuki.

Zespół unikał typowych wywiadów, zamiast tego tworząc manifesty. Te ideologiczno-artystyczne teksty były odczytywane w mediach i na koncertach grupy. Fragment jednego z nich: „Kinsky prezentuje się, pozostawiając dowolność interpretacji i uprawomocniając każdą z nich. Każdy odbiorca jest współtwórcą, gdyż to on napełnia treścią formę podaną przez zespół. Forma ta nie jest ograniczona żadnymi zobowiązaniami strukturalnymi, a więc wydaje się, że liczba interpretacji jest ogromna”.

2015 rok okazał się nowym rozdziałem w historii Kinsky’ego. Po blisko dwudziestu latach nieobecności i dwóch latach przygotowań zespół powrócił na scenę i komponuje nowe utwory. Pierwszy koncert odbyły się 17 maja w warszawskiej Hydrozagadce w niemal niezmienionym składzie, z nowym basistą (zastąpił Artura Koczergo, który grał w zespole w latach 1992–1996):

  • Paulus von Kinsky – wokal;
  • Tony Kinsky – gitara, wokal;
  • Czubek – perkusja;
  • Tomecki – gitara basowa.

Kinsky, rozwijając figury postrockowego modelu, wykorzystuje nadal stylistykę gatunków ekstremalnych takich jak HC czy death metal. Jednocześnie nasyca kompozycje atmosferą przypominającą raczej muzykę współczesną niż rockową. Odważne sięganie po rozwiązania strukturalne i z drugiej strony free jazzowe rysuje bardzo szerokie spektrum form i rozwiązań. Energia i subtelność przenikają się w unikatowy sposób, tworząc niepowtarzalny konglomerat muzycznych emocji – od monumentalnych rozwiązań sonorycznych po subtelne gry ciszą i szmerami. Twórczość kwartetu jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania, sam zespół stosuje określenie muzyka spekulatywna.

Premiera długo oczekiwanego drugiego albumu Kinsky’ego Praeterito Futurum planowana jest na wiosnę 2016.

Kinsky
29 marca 2016 roku, godz. 20.00
Klub Firlej we Wrocławiu

Dodaj komentarz