• 2016-03-03

Turek we Włoszech

4 marca w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera opery buffa Turek we Włoszech Gioacchina Rossiniego. Będzie to dopiero trzecia realizacja tego spektaklu na scenach powojennej Polski.

„Turek we Włoszech”,  fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turek we Włoszech”, fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Turek we Włoszech miał swoją premierę w mediolańskiej La Scali w 1814 roku. Pomimo muzycznych perełek, czarujących arii i duetów, zabawnego libretta pełnego nieoczekiwanych zwrotów akcji i barwnych scen zespołowych opera Rossiniego popadła w zapomnienie na prawie sto lat. Po długiej nieobecności spektakl powraca na światowe sceny. Partię Fiorilli śpiewały Maria Callas, Cecylia Bartoli, a niedawno w  Royal Opera House Aleksandra Kurzak. Krakowska inscenizacja będzie efektowna i barwna, pełna sytuacji rodem z komedii pomyłek. A wszystko to przy niepowtarzalnej muzyce Gioacchina Rossiniego.

Spektakl wyreżyserował Włodzimierz Nurkowski, znany krakowskiej publiczności m.in. z realizacji opery Ariadna na Naxos Straussa, bardzo dobrze przyjętej przez recenzentów. Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem objął Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy projektuje Anna Sekuła, która zrealizowała scenografie m.in. do spektakli reżyserowanych przez Włodzimierza Nurkowskiego (Ariadna na Naxos, Cabaret lunaire, Śpiewam miłosny rym). Choreografię tworzy Violetta Suska, która współpracowała z Operą Krakowską przy takich realizacjach jak: balet Emocje oraz musical Mały lord Stevena Markwicka. Za przygotowanie chóru odpowiada Zygmunt Magiera, kierownik Chóru Opery Krakowskiej, światła reżyseruje Dariusz Pawelec.

„Turek we Włoszech”,  fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turek we Włoszech”, fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwa karnawał, gdy Selim, tytułowy Turek, przybywa do Włoch, by się zabawić. Powszechna wesołość i podniecenie sprawiają, że nie wiadomo już, kto na czyim punkcie szaleje. Konstelacje trójkątów i czworokątów komplikują się na skutek nieporozumień, przebieranek, niespodzianek, a wszystko w żywiole tańca, jak na okres beztroskiego szaleństwa ludzkości przystało.

Turek we Włoszech | Gioacchino Rossini
4 marca 2016 roku, godz.  18.30
Opera Krakowska

Dodaj komentarz