• 2016-03-03

Polska grafika jedzie do Reykjaviku

Polskie projektowanie graficzne pojedzie do Reykjaviku na jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z designem w Europie Północnej. W dniach 10–13 marca podczas DesignMarch zostaną zaprezentowane polskie prace graficzne i ich „biografie” – poznamy złożone związki prac z miejscem ich powstania.

Karolina Kotowska, „Miejskie Pszczoły” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Kotowska, „Miejskie Pszczoły” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla projektantów internet jest niekończącym się źródłem inspiracji z każdego zakątka świata. Mimo to wiele prac pozostaje silnie powiązanych z miejscem lub kontekstem ich powstania: z konkretną uliczką, konkretnymi drzwiami, konkretnym szyldem, blokiem, miastem czy krajem. Choć większości z tych miejsc nie zobaczymy na pocztówkach, bez nich nie mogłyby powstać wyjątkowe grafiki i ilustracje.

Na wystawie Places of Origin zobaczymy „biografie” projektów – dzięki dokumentom, zdjęciom i opowieściom twórców poznamy ich wyjątkowe historie i miejsca, w których się narodziły lub które były inspiracją dla projektantów. Dowiemy się, jaki wpływ może mieć betonowa architektura na typografię, jak tradycje włókiennicze można połączyć z malarstwem awangardowym i współczesnymi konfliktami między drużynami piłkarskimi i jak projektanci mogą wpłynąć na ożywienie witryn niepozornych sklepów i zakładów rzemieślniczych. Specjalna mapa pozwoli nam poznać bliżej Polskę projektową.

Places of Origin to pewnego rodzaju genealogia projektów graficznych­. Ich historie można prześledzić, sięgając do ich „praprzodków”: napisów na murach, ornamentów, neonów, starych maszyn drukarskich. Współcześni projektanci w poszukiwaniu inspiracji chętnie sięgają po zasoby sieciowe, ale równie często czerpią z „surowców” lokalnych, a ich projekty wywodzą się z konkretnych, fizycznych miejsc – tłumaczy Agata Szydłowska, kuratorka wystawy.

Wystawa zaprasza publiczność w intymną podróż po Polsce – w podróż po polskich miastach i miasteczkach, ulicach i zaułkach, po miejskich pejzażach i wiejskich krajobrazach, które są zarówno domem, jak i inspiracją dla projektantów.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali: Hakobo, Zuzanna Rogatty, Anna Piwowar, Magdalena Piwowar, Falbanka, Marian Misiak, Tomasz Bersz, Edgar Bąk, Twożywo, Katarzyna Bogucka, Zupagrafika, Fajne Chłopaki, Kwiaciarnia Grafiki, Zofia Oslislo, Ola Niepsuj, Malwina Konopacka, Pan Tu Nie Stał, Zespół wespół, Fontarte, Robert Czajka, Full Metal Jacket, Manuka Studio, Podpunkt, Karolina Kotowska, Cyber Kids on Real, Kamil Snochowski, Robert Sawa, Tymek Jezierski, Fundacja Archeologia Fotografii, Festiwal Traffic Design.

Places of Origin: Polish Graphic Design in Context
Od 11 do 13 marca 2016 roku
Organizator: Culture.pl
Kuratorka: Agata Szydłowska
Projekt ekspozycji: Wojciech Cichecki
Projekt identyfikacji wizualnej: Aleksander Modzelewski
Produkcja wystawy: Michał Nowakowski i Marta Piechocka-Nowakowski / ArtConnection
DesignMarch
Reykjavík

Dodaj komentarz