• 2016-03-02

Supermenka w Teatrze Kamienica

Supermenka to opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki – kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej; matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej. Premiera w Teatrze Kamienica 8 marca.

„Supermenka”, reż. Jerzy Gudejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Supermenka”, reż. Jerzy Gudejko (źródło: materiały prasowe organizatora)

90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń to bardzo mało. Chyba że na scenie widzimy znakomitą aktorkę Jowitę Budnik, znaną z Placu Zbawiciela, Nikifora, Jezioraka, Papuszy, M jak miłość i Na dobre i na złe, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową.

W Supermence, tak jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. Supermenka to opowieść inteligentna, więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka nie ma w niej czasu na nudę. W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołują salwy śmiechu.

Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykłym repertuarze wokalnym. Tytułowa Supermenka bierze na swoje barki ciężary, którym nie sposób podołać. Potrafi jednak krytycznie podejść do swoich relacji z dziećmi, matką, ukochaną pracą oraz mężczyznami. Uczy się na swoich własnych, często bolesnych błędach. I znajduje rozwiązania!

Autor: Dorota Macieja
Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Kostiumy: Grażyna Gudejko

Supermenka
Premiera: 8 marca 2016 roku
Teatr Kamienica w Warszawie

Dodaj komentarz