• 2016-03-02

James Blood Ulmer w Poznaniu!

15 kwietnia w poznańskim Blue Note wystąpi James Blood Ulmer. Określany jest często mianem najbardziej oryginalnego gitarzysty od czasów Jimiego Hendrixa; jego free-jazzową mieszaninę improwizacji z ostrymi poszarpanymi rytmami tanecznymi i wszędobylskim bluesem okrzyknięto najważniejszym krokiem w jazzie po muzyce legendarnego Ornette Colemana.

James Blood Ulmer podczas Aquanet Jazz Festival − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

James Blood Ulmer podczas Aquanet Jazz Festival − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ulmer – mówi Dionizy Piątkowski – jest przykładem niezwykłego współgrania osobowości awangardzisty oraz muzyka tradycyjnego w jednym; wielkim artyście. Jego korzenny blues okraszony harmolodycznym awangardowym pomysłem wyzwala tyle emocji ile może zmieścić muzyka niezwykłej, artystycznej osobowości. Ulmer jest dzisiaj legendą amerykańskiej muzyki roots, tej skażonej prymitywnym bluesem ogrywanym jazzowymi frazami i skojarzeniami.

Amerykański gitarzysta jazzowy i bluesowy muzyczną przygodę rozpoczynał od jazzu i zasłynął dzięki współpracy z awangardowym innowatorem Ornette’em Colemanem. We wczesnym dzieciństwie uczył się grać na gitarze jednak jego podstawowym zajęciem stało się śpiewanie w chórze gospel The Southern Sons. W 1971 roku przeniósł się do Nowego Jorku gdzie przez dziewięć miesięcy występował w zespole grającym w słynnym klubie artystów be-bopowych, Minton’s Playhouse. To tam (w latach 70-tych) współpracował i nagrywał z takimi artystami jak Art Blakey, Big John Patton, Larry Young, Joe Henderson i Paul Bley. W 1974 roku odkrył go Ornette Coleman: wraz ze słynnym saksofonistą stworzy kultowy sekstet Prime Time – bazę dla nowatorskiej, artystycznej stylistyki jazzu harmolodycznego. Po latach J.B. Ulmer przyznał, że nurt ten miał dużo mocniejsze podłoże ideologiczne niż muzyczne i stanowił swego rodzaju przerost formy nad treścią. Był pierwszym muzykiem grającym na gitarze elektrycznej, który nagrywał i koncertował z Colemanem a i sam gitarzysta wymienia Ornette’a Colemana jako jazzmana, który wywarł ogromny wpływ na jego muzykę. Pod koniec lat 70-tych Ulmer założył grupę The Music Revelation Ensemble, do której należeli m.in. saksofonista David Murray, basista Amin Ali oraz perkusista Ronald Shannon Jackson. Razem z różnymi mutacjami w tej formacji pojawiali się także Julius Hemphill, Arthur Blythe, Sam Rivers i Hamiet Bluiett. W latach 80-tych wraz z saksofonistą George’em Adamsem prowadził także grupę Phalanx. Przez ostatnie kilka lat koncertował w towarzystwie tria bluesowego zdolnego grać zarówno porywającą muzykę taneczną, jak i mainstreamowy funk-fusion.

James Blood Ulmer
15 kwietnia 2016 roku, godz. 20.00
Klub Blue Note w Poznaniu

Dodaj komentarz