• 2016-03-02

Greg Osby nowym kuratorem Sopot Jazz Festival!

Legendarny amerykański saksofonista Greg Osby został nowym kuratorem Sopot Jazz Festival. Zmiana będzie się wiązać nie z rewolucją, lecz raczej z ewolucją festiwalu w objętym już kierunku. Od tej pory festiwal co dwa lata będzie współpracował z nowym kuratorem, co zapewni artystyczną różnorodność i świeże spojrzenie.

„Sopot Jazz Festival”− plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sopot Jazz Festival”− plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania młodych artystów u progu kariery szerokim rzeszom publiczności. Jego głównym celem będzie prezentacja nie tylko artystów o już ugruntowanej popularności lub takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, ale także wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu jazzowego nowych, pełnych życia talentów. „Byłbym zachwycony gdyby udało się nam zadziałać jako trampolina do kariery dla dużej grupy ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata” – mówi Osby.

Greg Osby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Osby (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oprócz występów wybitnych artystów Greg Osby chce zaangażować się w cykl koncertów pod wspólnym tytułem East meets West (Spotkania Wschodu z Zachodem) podczas których będzie można usłyszeć wspólnie przygotowane projekty polskich i amerykańskich muzyków jazzowych. Wystąpią artyści, różniący się jednak od siebie zarówno stylem jak i charakterem uprawianej muzyki, również weterani jazzu, o ile to możliwe grający wspólnie z muzykami innego pokolenia.

Jeden z zaproszonych artystów na prośbę Osby’ego skomponuje utwór którego prawykonanie będzie miało miejsce podczas najbliższej edycji.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 13–15 października.

Greg Osby – w ciągu ostatnich 20 lat odcisnął niezatarte piętno na współczesnym jazzie zarówno jako lider własnych zespołów, jak i gościnnie z innymi uznanymi muzykami jazzowymi. Ceniony za wnikliwe i innowacyjne podejście do kompozycji i wykonania jest jedną z ciekawszych osobowości wśród obecnej generacji muzyków jazzowych. Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation. Biografia Grega Osby’ego to kawałek historii jazzu – od lat 80. występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall, Andrew Hill, Henry Kaiser i Wadada Leo Smith. Nagrywał głównie dla Blue Note Records. W 2008 utworzył własną wytwórnię Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu współczesnych wybitnych artystów z różnych zakątków świata.

Sopot Jazz Festival
Od 13 do 15 października 2016 roku
Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Dodaj komentarz