Laboratorium ciał roślinnych

3 marca Galeria Studio w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Katarzyny Proniewskiej-Mazurek pt. Laboratorium ciał roślinnych. To wystawa żyjących i martwych form rzeźbiarskich, dokumentacja proces tworzenia się kształtów, w których żywe rośliny stały się częściami procesu powstawania monstrualnych ciał zwierzęco-ludzkich.

Katarzyna Proniewska, „Laboratorium ciał roślinnych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Proniewska, „Laboratorium ciał roślinnych” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka tworzy z perspektywy antropocenu. Według tej koncepcji wpływ człowieka na środowisko jest tak znaczny, że można uznać że żyjemy w epoce geologicznej w której przyroda i tworzona przez człowieka kultura nie należą do odrębnych światów, tylko współtworzą jedno środowisko.

Obserwacja i dokumentacja cierpienia kształtowanych ciał roślinnych będącego częścią procesu powstawania nowej formy stanowi wewnętrzne doświadczenie artystki i staje się jej mocą twórczą. Wytwarzanie ran na ciele roślinnym, amputacje i perforacje zapisujące się jako blizny i stygmaty, tworzą tekst pamięci ujawniający drastyczność przeprowadzonego procesu. Odczytanie roślinnych inskrypcji na wytworzonym ciele pozwala na dotarcie do źródeł bólu i okaleczenia, będących elementami procesu tworzenia i przetwarzania nowych form, w których elementy żywe zostały zespolone z cząstkami martwej materii, jak plastik szkło, metal. W wykonanych w procesie laboratoryjnym rzeźbach zapisany jest ból żywej materii roślinnej, który stanowi pierwotną pamięć nowoczesnych ciał skonstruowanych z żywych i martwych elementów.

Roślinno-technologiczne ciała wpisane w ludzko-zwierzęce imaginarium tworzą mitologię nowej ery i zarazem wpisują się w kulturową tradycję chrześcijańskiego doświadczenia, które doświadczenie cielesne przetwarza na doświadczenie mistyczne i duchowe. Artystka zadaje pytanie o cielesność doświadczenia duchowego i odsłania kondycję bycia w ciele jako dwoistości odczuwania siebie w porządkach niematerialności i materialności ja. Współbycie z materią roślinną wytwarzającą raniące kolce i stopienie się z nią jest artystycznym procesem kreacji mistycznego doświadczenia, w toku którego powstaje umęczone i zarazem niezniszczalne roślinno-zwierzęco-ludzkie ciało chwalebne.

Świadomie wykonane żywe twory Katarzyny Proniewskiej stawiają też pytanie o nowoczesne doświadczenie macierzyństwa w świecie biologiczno-technologicznych form.

Katarzyna Proniewska-Mazurek, Laboratorium form roślinnych
Wernisaż: 3 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Agnieszka Zawadowska
Galeria Studio im. Jerzego Grzegorzewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz