• 2016-03-02

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych

11 marca Galeria Dizajn BWA Wrocław zaprasza na wernisaż Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Legendarna wystawa z 1969 roku, pokazująca fenomen polskiego znaku graficznego, zestawiona zostanie z najlepszymi projektami graficznymi z lat współczesnych.

„Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych”, katalog wystawy z 1969 roku, fot. B. Stawiarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych”, katalog wystawy z 1969 roku, fot. B. Stawiarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa, odwiedzająca do tej pory Warszawę i Gdynię, zostanie poszerzona o kontekst wrocławski – część poświęconą znakom graficznym dedykowanym BWA Wrocław od lat 60. do współczesności.

W trakcie trwania wystawy spotkamy się także z autorami dawnych znaków BWA Wrocław. Będą to min. Roman Rosyk, Jerzy Jędrych, Andrzej Bator czy Krzysztof Stefanik. Co ciekawe prace Romana Rosyka znalazły się na pierwszej wystawie z 1968 roku, a sam Rosyk był odpowiedzialny za przeniesienie wystawy z Warszawy do Wrocławia. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Wrocław odegrał w tej historii znaczącą rolę – opowiada Katarzyna Roj.

Znaki są jednym z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego języka. Znaki przekazują różnorodne informacje i wartości, nadają sens i komunikują znaczenia. Znaki to nie tylko estetyczny kod, za pomocą którego komunikujemy informacje, ale również język wyrażający emocje, daną tożsamość czy światopogląd. Znaki są jak soczewka, w której odbija się historia jednostek, społeczeństwa czy kraju.

Pierwsza próba pokazania fenomenu i roli znaku graficznego w Polsce została podjęta w 1969 roku podczas Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, na której znalazły się ikoniczne projekty z lat 1945–1969. Zaprezentowane prace były odzwierciedleniem współczesnych modernistycznych tendencji oraz ograniczonych możliwości technicznych tamtych czasów. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, była pokazywana w wielu miastach Polski (m.in. we Wrocławiu i Poznaniu) oraz za granicą (m. in w Niemieckiej Republice Demokratycznej). Jednak od końca lat 60. nie powstała żadna kolejna ekspozycja ani publikacja podejmująca próbę całościowego pokazania historii polskich znaków graficznych oraz identyfikacji wizualnych.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych rekonstruuje legendarną wystawę z 1969 roku, prezentuje także najnowsze dokonania polskich projektantów z lat 2000–2015. Jest to pierwsza od prawie 50 lat prezentacja współczesnych polskich znaków i identyfikacji. W przeciwieństwie do lat 60., nowoczesny język komunikacji wizualnej to już nie tylko znaki graficzne, ale rozbudowane projekty, na które składają się działania z typografią, formatami, kształtami czy kolorem. Wiele projektów jest częścią systemów brandingowych czy skomplikowanych strategii marketingowych.

W galerii Dizajn znaki będą pokazywane w dwóch turach. Te powstałe w latach 60. będziemy oglądać od 11 marca do 10 kwietnia, druga tura powstała w latach 2000-2015  rozpocznie się 13 kwietnia i potrwa do 15 maja. Dodatkowo poszerzamy wystawę o działania  poruszające wrocławski kontekst. BWA Wrocław także ma swój udział w historii zarówno polskiego projektowania jak w powstaniu Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. W specjalnie zaprojektowanej przez studio BudCud przestrzeni pokażemy znaki graficzne powstałe specjalnie dla BWA Wrocław, zarówno te, które projektowano w najlepszym okresie polskiego dizajnu czyli w latach 60., jak i te późniejsze do lat 90 i współczesną identyfikacje zaprojektowaną przez Maćka Lizaka – mówi Katarzyna Roj, kierowniczka galerii Dizajn.

Zestawienie znaków graficznych i identyfikacji wizualnych powstałych w Polsce w odmiennych momentach historycznych, daje niezwykłą możliwość porównania dwóch różnych kultur wizualnych – zestawienia form, definicji i funkcji projektowania graficznego. Zobaczymy więc z jednej strony polskie tradycje projektowe, z drugiej ich wpływ lub brak na dzisiejszą kondycję dziedziny.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych
Od 11 marca do 30 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku
Komisarze wystawy: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz