Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

6 marca, w dniu 90. urodzin Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi otworzy wystawę Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym. To prezentacja twórczości reżysera poprzez plakaty wydane na całym świecie.

„Ziemia Obiecana”, reż. Andrzej Wajda – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ziemia Obiecana”, reż. Andrzej Wajda – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada największą na świecie kolekcją plakatów do filmów Wajdy. To jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu stanowiąca dowód ogromnej popularności reżysera i jego filmów na wszystkich kontynentach. Na wystawie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów Wajdy.

Pokazane zostaną też prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie są także dzieła znakomitych zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta.

„Kanał”, reż. Andrzej Wajda – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kanał”, reż. Andrzej Wajda – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Specjalne miejsce zajmuje część poświęcona Ziemi obiecanej, prezentowana w zabytkowych wnętrzach Pałacu Scheiblera, czyli tam, gdzie w 1974 roku film powstawał. Wśród plakatów do nominowanego do Oscara obrazu Andrzeja Wajdy, znajduje się perła z kolekcji Muzeum – plakat z 1965 roku do Popiołu i diamentu autorstwa Wilena Karakaszewa. Fenomenowi filmu Ziemia obiecana jest również poświęcona towarzysząca ekspozycji broszura zawierająca m.in. wypowiedzi Andrzeja Wajdy, Wojciecha Pszoniaka i Daniela Olbrychskiego z ich wizyt w Muzeum Kinematografii w ostatnich miesiącach.

Muzeum Kinematografii zaprasza ponadto na przegląd największych dzieł filmowych reżysera (4–10 marca). Pokazane zostaną zrekonstruowane cyfrowo: Popiół i diament, Wesele, Człowiek z żelaza, Ziemia obiecana, Niewinni czarodzieje, Kanał, Panny z wilka, Człowiek z marmuru.

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
Wernisaż: 6 marca 2016 roku, godzina 16.00
Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz