Antologia norweskiej literatury faktu

3 marca w Pałacu Krasińskich w Warszawie będzie miało miejsce spotkanie premierowe publikacji Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu z udziałem JE Karstena Klepsvika, Ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce, i Zbigniewa Gluzy, Prezesa Ośrodka Karta.

„Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

To pierwsza taka książka w Polsce. Z całej norweskiej literatury faktu wybrane zostały najważniejsze i najciekawsze zapisy świadków historii tego kraju w XX wieku. Zabierają tu głos nobliści (Fridtjof Nansen, Knut Hamsun, Sigrid Undset), premierzy (m.in. Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland) oraz zwykli ludzie – którzy znaleźli się w czasie i miejscu najważniejszym dla Norwegii i umieli o tym opowiedzieć. Jest to nie tylko zapis norweskiej historii, ale także opowieść o kulturze, tradycji i codzienności Norwegów.

Książka powstała, by pokazać polskim czytelnikom prawdziwy, barwny obraz Norwegii, jej historii i ludzi przez bezpośrednie zapisy – dzienniki, wspomnienia, listy. Teksty źródłowe opatrzono komentarzami i uzupełniono prawie 100 zdjęciami z całego XX wieku.

Sigrid Undset (pisarka, noblistka):

My, Norwegowie, staliśmy się spokojnym narodem. Sprawiła to nasza pozycja historyczna, więc nie ma tu właściwie powodu do pochwał. Jednak kraj, który posiadamy, leży na obrzeżach Europy, jest nieproporcjonalnie duży i długi, ale jedynie dziesięć procent powierzchni Norwegii nadaje się pod uprawę, reszta to jałowa skała. I jest nas tylko trzy miliony, by zarządzać tym trudnym, ciężkim terenem. Nic dziwnego, że zawsze woleliśmy poświęcać swe siły, aby ratować drogocenne życie ludzkie, niż by je niszczyć.

(fragment książki)

„Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu” – spotkanie promocyjne (źródło: materiały prasowe)

„Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu” – spotkanie promocyjne (źródło: materiały prasowe)

W rozmowie 3 marca wezmą udział: prof. dr hab. Lech Sokół, ambasador RP w Norwegii w latach 1991–1996, oraz autorzy książki – Agnieszka Knyt (redaktorka, autorka publikacji z zakresu historii XX wieku) i Paweł Urbanik (skandynawista, tłumacz literatury norweskiej, badacz na Uniwersytecie w Oslo). Spotkanie poprowadzi Justyna Czechowska (tłumaczka, organizatorka wydarzeń kulturalnych). Fragmenty książki przeczyta Katarzyna Herman. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności: norwegia@karta.org.pl, tel. (22) 848 07 12

Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu
Wybór i komentarze: Paweł Urbanik
Opracowanie: Agnieszka Knyt
Premiera: 3 marca 2016 roku, godz. 18.00, Pałac Krasińskich w Warszawie
Ośrodek Karta

Dodaj komentarz