O milionach wysiedlonych podczas wojny

Brytyjski historyk Ben Shephard w książce Powrót opisuje losy wysiedlonych, którzy po II wojnie światowej przebywali poza swoimi ojczystymi krajami. To epicka opowieść o tym, jak niesiono pomoc milionom ludzi, jak udało się zaprowadzić i utrzymać pokój i jak ludzie pozbawieni domu znaleźli dla siebie nowe miejsca do życia.

Ben Shephard, „Powrót” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ben Shephard, „Powrót” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Alianci, pomni milionów ofiar głodu i chorób po pierwszej wielkiej wojnie, na długo przed końcem II wojny światowej zaczęli przygotowywać plany dotyczące więźniów obozów, pracowników przymusowych i jeńców wojennych. Skala była niespotykana – w 1945 r. piętnaście milionów ludzi rozsianych po całej Europie przebywało poza swoimi ojczystymi krajami. Większość wróciła do siebie, ale ponad milion, głownie Polaków, Ukraińców, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Jugosłowian, wracać nie chciało.

Brytyjski historyk Ben Shephard postanowił opowiedzieć o losach tych ludzi. Tworząc swój niezwykły reportaż historyczny, oparł się na dokumentach ówczesnych rządów, UNRRA oraz dramatycznych relacjach setek osób. W odróżnieniu od wielu powstających obecnie publikacji nie popełnia błędu anachroniczności i najważniejsze postacie i wydarzenia przedstawia z uwzględnieniem ówczesnych wartości i sposobów myślenia.

Ben Shephard urodził się w 1948 roku. Studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był producentem telewizyjnych seriali dokumentalnych The World at War i The Nuclear Age. Wyprodukował też wiele dokumentalnych filmów historycznych dla BBC i Channel 4. Jest autorem znakomicie przyjętych przez krytykę książek A War of Nerves: Soldiers and Psychiatrists 1914–1994 oraz After Daybreak: The Liberation of Belsen, 1945. Mieszka w Bristolu.

Ben Shephard, Powrót
Premiera: 24 lutego 2016 roku
Wielka Litera

Dodaj komentarz