• 2016-03-02

Amadou & Mariam we Wrocławiu

25 czerwca we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się koncert Amadou & Mariam – niewidomych małżonków z Mali. Światowej sławy gwiazdy i jedni z najważniejszych przedstawicieli world music otwierają listę wykonawców, którzy wystąpią podczas dwudniowej Nocy Świętojańskiej, organizowanej w ramach Święta Wrocławia – WrocLove Fest 2016.

Amadou & Mariam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amadou & Mariam (źródło: materiały prasowe organizatora)

Amadou Bagayoko był gitarzystą Ambassadeurs du Motel de Bamako, najsłynniejszego zespołu Afryki końca lat 60. Mariam Doumbia śpiewała na tradycyjnych festynach. Oboje są niewidomi, poznali się w Instytucie dla Niedowidzących w Bamako, stolicy Mali. Od tamtej pory stali się nierozłączną parą. Ich koncerty to widowiskowe arcydzieła, które zapełniają wielkie sale koncertowe rozśpiewaną i roztańczoną publicznością. O ich popularności świadczą występy na największych festiwalach Europy, m.in. Sziget, Roskilde czy polskim Open’erze.

W ostatnich latach Amadou & Mariam występowali z Coldplay i U2 oraz współpracowali z Davidem Gilmourem i Johnny’m Marrem. Zagrali też koncert z okazji ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie oraz wystąpili na otwarciu dwóch ostatnich Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Swoich umiejętności produkcyjnych użyczyli im Manu Chao i Damon Albarn, dzięki czemu Amadou & Mariam pracowali z największymi twórcami współczesnego rocka przy projekcie Albarna Africa Express i różnych projektów na skrzyżowaniu kultur, jak np. L’Afrik C’est Chic.

Wraz z rosnącą popularnością duetu na całym świecie wzrosła też skala i zasięg ambicji muzycznych. Amadou często powtarzał, że dzielenie się piosenkami i pomysłami z innymi muzykami oraz szukanie nowych dróg wyrazu jest najbardziej pasjonującą przygodą, jaka może spotkać muzyka. I właśnie na tej otwartości i współpracy z różnymi muzykami zasadza się główny sens nowego albumu Folila, który artyści będą promować na wrocławskim koncercie w ramach WrocLove Fest – Noc Świętojańska 2016.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 4 marca.

Amadou & Mariam
WrocLove Fest – Noc Świętojańska 2016
25 czerwca 2016 roku
Hala Stulecia we Wrocławiu

Dodaj komentarz