• 2016-03-01

Nawet góry przeminą

Nawet góry przeminą (reż. Jia Zhangke) to sugestywny epicki melodramat, opowiadający o ludzkich uczuciach, więzach rodzinnych i utracie tradycyjnych wartości w dobie globalizacji i konsumpcjonizmu. Premiera filmu już 4 marca!

„Nawet góry przeminą”, reż. Jia Zhangke (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nawet góry przeminą”, reż. Jia Zhangke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film obrazuje na przykładzie współczesnych Chin jak zmieniają się relacje i sposób komunikacji w dobie transformacji. To również uniwersalna opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości w dynamicznie zmieniającym się świecie, a także ambitna próba spojrzenia na współczesne Chiny przez pryzmat takich zjawisk jak powolny zmierzch uprzemysłowienia, postępująca globalizacja, triumf dzikiego kapitalizmu i bezwzględna pogoń za pieniądzem. Pod ich wpływem rozpadają się więzy między ludźmi, społeczeństwo się atomizuje, jednostki rozjeżdżają się po całym świecie, ale wspomnienia, tęsknota i melancholia pozostają z nimi na zawsze.

Nawet góry przeminą zaprezentowany został w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Film podzielony jest na trzy części, obejmujące okres od 1999 do 2025 roku, co stanowi ciekawy eksperyment pod względem formy. Wykorzystano bogaty materiał archiwalny, kręcony przez 10 lat, oraz trzy różne typy kamer i rozdzielczości obrazu (akademicką, klasyczną oraz na szeroki ekran). Chodziło o to, aby jak najlepiej oddać kulturowy i emocjonalny kontekst czasów i rzeczywistości, sportretowanych w poszczególnych częściach filmu.

Opowieść rozpoczyna się w 1999 w mieście Fenyang. Dwaj przyjaciele z dzieciństwa Liangzi i Zhang kochają się w miejscowej piękności o imieniu Tao. Dziewczynie początkowo trudno się zdecydować, ale w końcu postanawia poślubić zamożniejszego Zhanga. Na świat przychodzi ich syn o imieniu Dollar, ku czci kapitalizmu. Następnie akcja przenosi się do 2014 roku, do zmodernizowanych i zachłyśniętych nowymi technologiami Chin. Zhang, który zbił fortunę na giełdzie i stał się biznesowym magnatem, rozwodzi się z Tao i emigruje z synem do Australii.

Kolejny skok akcji i mamy rok 2025 w Australii. Zhang zbankrutował, a pełnoletni Dollar nie potrafi nawiązać więzi z ojcem. Nie ma z nim kontaktu, bo nie mówi po chińsku, a postać matki jest dla niego jedynie mglistym wspomnieniem. Postanawia nauczyć się chińskiego i ją odnaleźć, aby poznać własną tożsamość. Film spina klamrą przebój Pet Shop Boys Go West , który doskonale oddaje charakter tej rozciągniętej w czasie poetyckiej historii o miłości w dynamicznie zmieniających się realiach.

Nawet góry przeminą
Reż. Jia Zhangke
Premiera: 4 marca 2016 roku
Dystrybutor w Polsce: Against Gravity

Dodaj komentarz