• 2016-03-01

Premiera Naszej klasy na Cyprze

Za nami premiera spektaklu Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka w Cyprus Theatre Organisation w Limasol. Spektakl w przekładzie Eri Kirgia wyreżyserował Giannis Kalavrianos.

„Nasza Klasa” – premiera na Cyprze (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nasza Klasa” – premiera na Cyprze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książką, która spada na nas jak zły los, jest również Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka. Zygmunt, jedna z Osób Historii w XIV lekcjach, pisze w liście do Drogiego Kolegi Abrama: „To wszystko jest nie do opisania, co spotkało naszą klasę”. List Zygmunta kłamie, gdy mówi, że „wszyscy żydzi od nas nie żyją i zostali pomordowani przez hitlerowskie bestie, spaleni żywcem, kobiety i dzieci w stodole”. Wiemy, że to nie były „hitlerowskie bestie” – pisał o dramacie profesor Cezary Wodziński.

Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 roku sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech (w Rzymie i Neapolu), Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji (Sztokholm i Helsingborg), Danii, Norwegii, Rumunii, Bośni, Izraelu, na Węgrzech i Litwie. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 roku budapesztańska Nasza klasa w reżyserii Gabra Mate otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu. W Szwecji spektakl reżyserowany przez Natalie Ringler został uznany przez dziennik Dagens Nyheter za najważniejsze wydarzenie teatralne w Szwecji.

Nasza Klasa – premiera na Cyprze
26 lutego 2016 roku
Cyprus Theatre Organisation w Limasol

Dodaj komentarz