• 2016-03-01

Wielcy pod jednym dachem

Prace inspirowane twórczością Picassa, Braque’a, Modiglianiego czy van Gogha to główny nurt twórczości Lidii Rygus, której wystawa Wielcy pod jednym dachem zostanie otwarta 5 marca we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami.

Lidia Rygus, „Picasso” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Rygus, „Picasso” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Rygus to emerytowana nauczycielka języka rosyjskiego i hiszpańskiego, na stałe związana z Liceum Ogólnokształcącym nr IX i Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu. Swoją pasję i talent malarski odkryła w dojrzałym wieku rozpoczynając od nieśmiałych prób interpretacji obrazów największych artystów takich jak: Picasso, Braque, Van Gogh, Roger de la Fresnaye czy Modigliani. Jako artysta amator namalowała również wiele własnych obrazów oraz wiernych kopii zdjęć architektury Wrocławia.

Technikę i kunszt malarski zdobyła samodzielnie z licznych podręczników i filmów instruktażowych, a swój warsztat malarski szkoli pod okiem historyk sztuki Małgorzaty Borowskiej, która tak mówi o artystce:

W dobie mechanicznych reprodukcji czy fototapet bardzo istotny jest fakt, że prace Lidii Rygus to prawdziwe rękodzieło. Jako artystka amatorka uczy się od mistrzów, tak jako robili wielcy malarze, ucząc się od największych. Jej obrazy to swobodne kopie wielkich dzieł, w których malarka czasem zmienia kolory i drobne szczegóły, tym samym wnosząc do obrazów swój charakter. Jednakże jej interpretacje dzieł są na tyle dokładne, żeby poczuć klimat twórczości Modiglianiego, Braque’a czy Picassa. Pasja, zacięcie, pracowitość i dokładność to cechy charakterystyczne Lidii Rygus , co prowadzi do ciągłego doskonalenie warsztatu. Prace malarki są coraz lepsze, coraz doskonalsze pod względem stylu i kolorytu, a ten etap doskonalenia prowadzi do tworzenia dzieł własnych, inspirowanych dziełami innych artystów. W pojedynczych pracach autorskich widać, że malarka znajduje swój własny język wypowiedzi. Najważniejszym atutem zbliżającej się wystawy jest to, że obrazy wielkich malarzy można podziwiać w jednym miejscu, co jest bardzo trudne do zorganizowania w światowych galeriach. Dzięki pracy jaką wkłada malarka w dokładność swoich obrazów mamy możliwość obcowania z wielkimi dziełami pod jednym dachem.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołu New Standards Trio tworzonego przez uczniów Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

New Standards Trio – muzycy regularnie występują na koncertach organizowanych przez WSJiMR (Wrocławska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej) w siedzibie szkoły oraz w klubie muzycznym Stary Klasztor. Muzyka, którą grają, to przede wszystkim standardy jazzowe w oryginalnych i współczesnych aranżacjach, ale również własne kompozycje. Zespół składa się z uczniów Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia. Szymon Witczyński jest uczniem Artura Lesickiego, klasa gitary, Piotr Narajowski jest uczniem Macieja Garbowskiego, klasa kontrabasu, a Piotr Grodzicki pobiera nauki pod okiem Zbigniewa Lewandowskiego, klasa perkusji.Podczas wernisażu New Standards Trio wystąpi w ramach programu „Odkrywamy Młode Talenty” Fundacji Promocji i Rozwoju Kultury i Nauki Dolnego Śląska SILESIA INFERIOR.

Lidia Rygus, Wielcy pod jednym dachem – interpretacje dzieł Picassa, Modiglianiego i Braque’a
Od 5 marca do 2 kwietnia 2016 roku
Wernisaż i koncert: 5 marca 2016 roku, godzina 18.00
Klub Pod Kolumnami
Wrocław

Dodaj komentarz