Oko w oko z bestią

11 marca BWA w Jeleniej Górze zaprasza na wernisaż wystawy Andrzeja Dudzińskiego zatytułowanej Oko w oko z bestią. Na wystawie zostanie prześledzony wizerunek bestii obecny w całej twórczości artysty.

Andrzej Dudziński, „Bez nazwy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński, „Bez nazwy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński jest artystą wszechstronnym i niepokornym. Bawi się konwencjami oraz stylami, eksperymentuje z różnymi technikami. David Ebony napisał w magazynie „Art in America”, że jego twórczość lokuje się „[…] gdzieś na granicy między abstrakcją a sztuką przedstawiającą. Można powiedzieć, że artysta chodzi po cienkiej linii między sztuką czystą a stosowaną. […] Niczym linoskoczek balansuje ponad swym niezwykle szerokim polem działalności rysowniczej. Kieruje się własnym wyczuciem i idzie do przodu – unikając z jednej strony pułapek elitarnego estetyzmu, z drugiej – komercyjnego przypochlebiania się”.

Andrzej „Dudi” Dudziński (ur. 1945) – studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, architekturę wnętrz i grafikę w gdańskiej PWSSP, a zakończył studia na ASP w Warszawie w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Jeszcze jako student zamieszczał swoje rysunki w miesięczniku Polska oraz w tygodnikach Szpilki i Kultura. Od 1970 do 1972 roku Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z undergroundowymi pismami „OZ”, „Ink”, „Frendz”, „Time Out”. Współpracował z „Literaturą”, „Kulisami” i „Polityką”. Ponadto projektował plakaty teatralne i filmowe, scenografie teatralne i czołówki filmowe. Wystawiał swoje prace w czołowych galeriach. W 1977 roku został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Dizajnu w Aspen, Kolorado. Zamieszkał w Nowym Jorku. Przez następnych 25 lat rysował dla czołowych pism amerykańskich, wśród których znalazły się: „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Time”.

Andrzej Dudziński, Oko w oko z bestią
Od 11 marca do 16 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 17.00
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz