• 2016-02-29

Trojanki. Najnowsza premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu

Trojanki to opowieść o momencie nieheroicznym, o trwającej zawsze chwili pomiędzy wielkimi, historycznymi narracjami, pomiędzy kataklizmem a kataklizmem. Premiera spektaklu na podstawie tekstu Eurypidesa odbędzie się 4 marca w Poznaniu.

„Trojanki”, reż. Kamila Michalak, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Trojanki”, reż. Kamila Michalak, plakat (źródło: materiały prasowe)

Istotą tej opowieści jest poszukiwanie miejsca, czasu, sposobu na trwanie przy ofiarach. Na lament. Skoro wszystko wskazuje na to, że historia wcale się nie skończyła i wciąż nieubłaganie się toczy, pozostaje tylko nie odwracanie wzroku. Współodczuwanie jako jedyny wspólny wszystkim obrzęd. Trojanki dzieją się w czasie, w którym piękni i zbrojni bohaterowie Iliady zakończyli już swoje potyczki, w którym Odyseusz nie wsiadł jeszcze na statek, by rozpocząć swoją pełną przygód podróż. Ten czas należy do opłakujących kobiet – tylko one, Trojanki, ocalały ze zdobytego miasta. Tylko one widzą jego ostateczny upadek. Ich losy zależą od wrogów i kapryśnych bóstw, zależą od wszystkich, tylko nie od nich samych.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, ale kobieta – być może w sposób szczególny – nosi w sobie wojnę. Jej lament – skutecznie zagłuszany przez narracje o męstwie, przez kolejne newsy – zawsze towarzyszy śmierci. To ona staje przed wyzwaniem, czy i jak żyć dalej. Jej płacz rozlega się zawsze: pod murami Troi, na wszystkich wojnach świata, nad brzegami Morza Śródziemnego, wszędzie gdzie wielka historia wyrzuca na brzeg kolejne trupy – stwierdza Barbara Klicka.

W spektaklu wykorzystano również fragmenty Trojanek według Eurypidesa Jeana Paula Sartre’a w przekładzie Jerzego Lisowskiego.

Reżyseria: Kamila Michalak
Przekład: Zygmunt Węclewski
Scenografia: Karolina Fandrejewska
Kierownictwo muzyczne: Lilianna Krych
Muzyka: Marta Śniady
Dramaturgia: Barbara Klicka
Ruch sceniczny: Aurora Lubos
Reżyseria świateł: Paulina Góral
Asystent reżysera: Marcela Stańko
Inspicjent: Magdalena Matusewicz
Występują: Teresa Kwiatkowska, Elwira Janasik, Olga Rusin, Marcela Stańko, Michał Kaleta, Barbara Prokopowicz, Andrzej Szubski, Wojciech Kalwat, Małgorzata Peczyńska
Chór: Magdalena Bruszyńska, Anna Maria Gierczyńska, Aster Haile, Hanna Karasińska, Marta Kmieciak, Paulina Krupa, Barbara Krenz, Ewelina Lasota, Izabela Ostolska, Joanna Skorupska, Laura Stecka, Bożena Szczerbal, Agnieszka Wichłacz, Lajla Zaborowska oraz Ali Zarinmehr

Trojanki
Premiera: 4 marca 2016 roku
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz