Powojenny modernizm – dziedzictwo warte zachowania

Tu było, tu stało zaprasza na debatę na temat ochrony architektury powojennego modernizmu, która odbędzie się 1 marca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Powojenny modernizm – dziedzictwo warte zachowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Powojenny modernizm – dziedzictwo warte zachowania” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez dwie poprzednie dekady z przestrzeni Warszawy znikały budynki będące dobrymi przykładami powojennej architektury modernistycznej. Żegnaliśmy się, nierzadko bardzo emocjonalnie, z warszawskimi pawilonami handlowymi, kinowymi czy dawnymi domami towarowymi. Od mniej więcej dwóch dekad można także zauważyć wzmożone zainteresowanie powojenną architekturą modernizmu, który przestał być postrzegany przez pryzmat poprzedniego ustroju. Odbyło się wiele debat i dyskusji, powstało trochę książek i artykułów prasowych. Powojenna architektura przestała być widziana jako część minionej rzeczywistości politycznej, a stała się po prostu częścią polskiego dorobku myśli architektonicznej, twórczości plastycznej, rozwiązań inżynierskich. Wielokrotnie dyskutowano nad wartością konkretnych obiektów, z biegiem czasu coraz częściej wspominano z rozżaleniem te, których już nie ma, proponowano różne rozwiązania mające na celu jakąś ochronę.

Syreni śpiew, fot. Mateusz M. Opasiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Syreni śpiew, fot. Mateusz M. Opasiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inicjatywa Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, warszawski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na debatę o tym nie czy, tylko jak ratować powojenną modernistyczną architekturę w Warszawie. Goście debaty będą szukali realnych i skutecznych rozwiązań. Organizatorom debaty zależy na niedopuszczeniu do sytuacji, w której poznawanie historii polskiej i warszawskiej architektury powojennej będzie możliwe tylko połowicznie, w sposób niekompletny na podstawie fotografii i opisów.

Architektura powojennego modernizmu zasługuje na zachowanie, czas na konkretne rozwiązania.

Debata Powojenny modernizm – dziedzictwo warte zachowania
1 marca 2016 roku, godzina 18.00
Organizatorzy: Tu było, tu stało, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Miasto Jest Nasze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3)
Warszawa

Dodaj komentarz