Byłam Eileen

Byłam Eileen jest debiutancką powieścią Ottessy Mosfegh – młodej Amerykanki pochodzącej z rodziny chorwacko-irańskiej – nominowaną do National Book Critics Circle Award. To retrospektywna historia o współczuciu, bezsilności oraz okrucieństwie, hipnotyzująca i przerażająca – w tradycji najlepszych powieści Vladimira Nabokova czy Shirley Jackson.

Ottessa Moshfegh, „Byłam Eileen” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ottessa Moshfegh, „Byłam Eileen” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Byłam Eileen to retrospektywna opowieść o zdarzeniach sprzed pięćdziesięciu lat rozgrywająca się w przeddzień Bożego Narodzenia w śnieżnych krajobrazach Nowej Anglii. Skromnej dziewczynie Eileen Dunlop życie upływa między opieką nad uzależnionym od alkoholu ojcem w domu, którego nędza jest tematem numer jeden wśród sąsiadów, a pracą sekretarki w Moorehead, zakładzie poprawczym dla chłopców, gdzie niemal codziennie mają miejsce najstraszliwsze rzeczy.

Trawiona żalem i wstrętem do samej siebie Eileen spędza dni na perwersyjnych fantazjach i marzeniach o ucieczce do dużego miasta. Za to noce i weekendy wypełniają jej kradzieże w sklepach, stalking strażnika z poprawczaka imieniem Randy i sprzątanie bałaganu, który zostawia po sobie coraz bardziej obłąkany ojciec. Gdy promienna, piękna i wesoła Rebecca Saint-John wkracza w życie Eileen jako nowy psycholog w Moorehead, ta jest nią oczarowana. Wydaje się, że Eileen po raz pierwszy ma szansę na naprawdę cudowną przyjaźń i odmianę swej ponurej egzystencji. Jej obsesyjne przywiązanie do Rebeki ostatecznie doprowadzi ją do współudziału w zbrodni, która przerośnie jej najśmielsze wyobrażenia.

Krytycy podpierają się nazwiskami Hitchcocka, Patricii Highsmith czy Sylvii Plath, ale ta żonglerka nazwiskami zdaje się raczej wyrazem bezradności wobec fenomenu Moshfegh. Amerykanka przemawia własnym, osobnym i niepodrabialnym głosem, jakby z matki Chorwatki i ojca Irańczyka powstał nowy osobliwy stop wrażliwości i rodzaj sztuki snucia opowieści – pisał Juliusz Kurkiewicz w „Gazecie Wyborczej”.

Ottessa Moshfegh – urodziła się w Bostonie, w rodzinie chorwacko-irańskiej, studiowała na Uniwersytecie Stanforda. Publikowała opowiadania w magazynie literackim „The Paris Review”, za które w 2013 roku otrzymała Nagrodę Plimptona. Ponadto jest autorką noweli McGlue (2014), która przyniosła jej kolejne nagrody, m.in. Believer Book Award. Byłam Eileen (2015) jest jej pierwszą powieścią.

Ottessa Moshfegh, Byłam Eileen
Premiera: 17 lutego 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz