• 2016-02-29

Czechow w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

W Teatrze im. Słowackiego w Krakowie trwają próby do spektaklu Nie całkiem wesoła historia w reżyserii Józefa Opalskiego. Na adaptację sceniczną dokonaną przez Annę Burzyńską składają się różne dzieła Antoniego Czechowa, przede wszystkim zaś opowiadanie Nieciekawa historia. Premiera 12 marca na Scenie Miniatura.

„Nie całkiem wesoła historia”, reż. Józef Opalski, zdjęcia z prób (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie całkiem wesoła historia”, reż. Józef Opalski, zdjęcia z prób (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uznawane przez pokolenia krytyków i czytelników za arcydzieło opowiadanie Antoniego Czechowa to historia człowieka, który mimo uznania i sławy nie może znaleźć celu swojej egzystencji. Przekonany o bliskości śmierci profesor, zmagając się ze zobowiązaniami, jakie nałożyło na niego życie, za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do rozpadu cennych dla niego relacji z żoną, córką i przyjaciółką. Bohaterowie tej opowieści to ludzie, którzy utracili swoje miejsce w świecie i rozpaczliwie próbują odnaleźć ład, który być może nigdy nie istniał. Adaptacja utworu będącego swoistą „soczewką” twórczości najbardziej przenikliwego z dramatopisarzy nasycona jest cytatami z jego innych dzieł, m.in. Wiśniowego sadu, Wujaszka Wani, Trzech sióstr i Płatonowa. Spektakl jest więc wspaniałą okazją do spojrzenia na ludzki los oczami największego artysty spośród badaczy naszej natury.

Występują: Grzegorz Mielczarek, Sławomir Rokita i Tadeusz Zięba, a wraz z nimi w gościnnych rolach byłe członkinie zespołu aktorskiego Teatru im. Słowackiego: Joanna Mastalerz i Ewa Worytkiewicz oraz debiutującą na profesjonalnej scenie studentka krakowskiej PWST Paulina Kondrak.

Nie całkiem wesoła historia
Premiera: 12 marca 2016 roku
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz