• 2016-02-27

Wajdart – filmy i wystawa na 90. urodziny Andrzeja Wajdy

6 marca Andrzej Wajda będzie obchodził 90. urodziny. Z tej okazji w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) w Warszawie odbędzie się Wajdart (3-6 marca), czyli przegląd filmów reżysera i o reżyserze, a także multimedialna wystawa rysunków filmowych i storyboardów Andrzeja Wajdy.

„Wajdart” – filmy i wystawa na 90. urodziny Andrzeja Wajdy w NInA (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wajdart” – filmy i wystawa na 90. urodziny Andrzeja Wajdy w NInA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie można zobaczyć Niewinnych czarodziejów, Wesele, Ziemię obiecaną i Kronikę wypadków miłosnych w wersjach po rekonstrukcji cyfrowej i z angielskimi napisami, a także dokumenty, które pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy i odsłaniają często nieznane wątki z biografii reżysera. W programie znajdzie się film o nagrodach filmowych Andrzeja Wajdy autorstwa Marka Brodzkiego – Cegła i inne nagrody filmowe, autobiograficzny film reżysera przeplatany wspomnieniami z dzieciństwa Kredyt i debet, a także Biesy po latach – opowieść o słynnej inscenizacji teatralnej sztuki Dostojewskiego. Seanse filmowe będą połączone z rozmowami z twórcami.

Na towarzyszącej przeglądowi multimedialnej wystawie, której kuratorem jest Antoni Rodowicz, zaprezentowane zostaną wybrane prace graficzne Wajdy: szkice dotyczące miejsc, spotkanych ludzi, zapisywane na bieżąco w czasie podróży po całym świecie wizualizacje pomysłów inscenizacyjnych, projektów filmowych i teatralnych, a także rysunki i akwarele – skończone dzieła sztuki. Całość pozwala prześledzić to, co Andrzej Wajda widział na własne oczy i co z różnych powodów przyciągnęło jego uwagę. Od wnikliwej analizy plenerów i szkiców postaci wejdziemy do prywatnego świata twórcy, w którym  istotną rolę odgrywają podróże m.in. do Japonii, Izraela czy Francji oraz bliskie jego sercu zwierzęta – psy, koty czy konie.

Przegląd zakończy pokaz rejestracji wyjątkowego koncertu Scoring4Wajda, który odbył się podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w 2015 roku. To próba opowiedzenia dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas koncertu zabrzmiały specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych polskich twórców jak Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znalazła się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia.

Wajdart – filmy i wystawa na 90. urodziny Andrzeja Wajdy
Od 3 do 6 marca 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz