• 2016-02-27

The Lobster Lanthimosa już w kinach!

Na ekranach polskich kin pojawił się najnowszy film Yorgosa Lanthimosa – The Lobster. To poruszająca miłosna historia, osadzona w niedalekiej przyszłości, gdzie – podług zasad panujących w Mieście (The City) – samotność nie jest mile widziana.

„The Lobster”, reż. Yorgos Lanthimos – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„The Lobster”, reż. Yorgos Lanthimos – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bez względu na wiek, wielkomiejscy single są aresztowani i osadzani w Hotelu (The Hotel). 45 dni to czas, w którym powinni znaleźć przysłowiową drugą połowę. Jeśli nie uda im się ta sztuka, staną się zwierzętami, którymi sami chcieliby być po śmierci. W zwierzęcej skórze zostaną wypuszczeni do Lasu (The Woods). Jeden z mężczyzn osadzonych w Hotelu ucieka, by odzyskać wolność. W Lesie, pośród innych samotnych, zakochuje się, choć wie, że to wbrew regułom panującym w tym miejscu.

Za reżyserię filmu The Lobster odpowiada Yorgos Lanthimos, któremu sławę przyniósł obraz Kieł, nagrodzony główną nagrodą Le Prix Un Certain Regard w Cannes, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Również kolejny film Lanthimosa, Alpy, spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyków, przyniósł mu m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (najlepszy scenariusz). Nad scenariuszem do The Lobster Lanthimos pracował ze swym wieloletnim współpracownikiem, Efthimisem Filippou. Zdjęcia do filmu powstały w Irlandii.

Scenariusz powstał na podstawie wieloletnich obserwacji i dyskusji nad kondycją dzisiejszego człowieka, Filippou i Lanthimos rozważali nad życiem, ludźmi, ich wzajemnymi relacjami i zachowaniami – społecznymi i indywidualnymi.

Pomysł na ten film wziął się z dyskusji nad niepowstrzymaną potrzebą dzisiejszego człowieka do bycia z kimś, bycia w związku. Ale nie tylko, ważne jest tu także spojrzenie społeczeństwa na ludzi, którym nie udaje się zbudować związku i są samotni. Jest to postrzegane jako błąd, ułomność. Ale to także film o strachu przed byciem samotnym – mówi reżyser.

The Lobster
Reż. Yorgos Lanthimos
Premiera: 26 lutego 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: United International Pictures

Dodaj komentarz