• 2016-02-27

Sonata Gödla?

Kolejny koncert z cyklu Arcydzieła na fortepian poświęcony będzie związkom muzyki z matematyką. 3 marca w Mazowieckim Instytucie Kultury Sonatę A-dur op. 101 Ludwiga van Beethovena zagra Piotr Pawlak.

Piotr Pawlak  ̶  fot. Andrzej Starkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Pawlak ̶ fot. Andrzej Starkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W starożytności i średniowieczu muzyka, jako jedna ze sztuk wyzwolonych, umieszczana była w quadrivium wśród arytmetyki, geometrii i astronomii, czyli wśród nauk o liczbach. Muzyka jest w pewnym stopniu matematyką, co z punktu widzenia humanisty lubiącego muzykę może wydawać się podejrzane, a nawet oburzające. Przecież muzyka potrafi pomieścić i wyrazić wiele emocji. Bliżej jej raczej do literatury, poezji, malarstwa niż do formalnej dyscypliny nauk ścisłych. A jednak piękno i geniusz muzyki zamknięte są we wszystkich jej rytmicznych długościach, wysokościach dźwięków, odległościach między nimi i ich częstotliwościach.

Skoro jednak muzyczne dzieło sztuki jest z matematyką tak ściśle związane, czy matematyka może być dziełem sztuki? Czy teoria matematyczna może być arcydziełem? Tym zależnościom słuchacze przyjrzą się podczas kolejnego koncertu. Sonata A-dur op. 101 Ludwiga van Beethovena zostanie zderzona z twierdzeniem Gödla, należącym do najbardziej niezwykłych odkryć matematycznych XX w.

Sonatę Beethovena zagra Piotr Pawlak – młody pianista łączący talent muzyczny i matematyczny. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych i międzynarodowych olimpiad matematycznych. Wykład O twierdzeniu Gödla wygłosi prof. dr hab. Stanisław Krajewski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego – filozof, doktor matematyki, profesor nauk humanistycznych, współautor (wspólnie z ks. Michałem Hellerem) książki Czy matematyka i fizyka to nauki humanistyczne?

Arcydzieła na fortepian | Piotr Pawlak
3 marca 2016 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz