• 2016-02-27

Ony Marty Guśniowskiej w łódzkim Teatrze Powszechnym

28 lutego na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się premiera spektaklu Ony. To czwarta odsłona edukacyjnego cyklu Dziecko w sytuacji. Jego celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci i młodych ludzi, których los stawia wobec życiowych wyzwań.

„Ony”, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Ony”, reż. Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania, których celem jest rozwijanie wrażliwości dzieci, a także przedstawienie – w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi – spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka.

Na wszystkie premiery Dziecka w sytuacji zapraszaliśmy przede wszystkim dzieci i młodzież w trudnej sytuacji społecznej i materialnej, uniemożliwiającej wizytę w teatrze: podopiecznych łódzkiego MOPS-u, Domów Dziecka, Ośrodków Socjoterapii, ośrodków kuratorskich i fundacji działających na rzecz dzieci i młodzieży. Tym razem podobnie nie zapraszamy na premierę VIP-ów i dziennikarzy – mówią organizatorzy.

Ony to sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiem dziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziej świadomy – by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają ten moment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi.

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To uniwersalna opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu aby dorosnąć?

Marta Guśniowska jest dramaturgiem i autorką ponad pięćdziesięciu sztuk, tekstów piosenek do spektakli i tekstów dla studentów, spośród których ponad dwadzieścia zostało wystawionych w Polsce i za granicą (m.in. w Czechach, na Słowacji i Węgrzech), a jedenaście opublikowanych drukiem. Guśniowska była członkiem Klubu Młodych Dramaturgów przy polskiej sekcji ASSITEJ. Inscenizacje jej sztuk zdobywały nagrody na festiwalach teatrów lalek i otrzymywały ATESTY, czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, przyznawane przez ASSITEJ. Sama autorka jest laureatką nagród i wyróżnień w konkursie Szukamy polskiego Szekspira (1996, 1998, 2000), Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2004, 2005, 2006) oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i eliminacjach do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W 2010 roku pisarka została uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Od 2007 roku Guśniowska zatrudniona jest w Białostockim Teatrze Lalek na stanowisku dramaturga. Do tej pory napisała około pięćdziesięciu tekstów, z czego ponad połowa została wystawiona na scenach polskich teatrów. Guśniowska otrzymała za sztukę Ony nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w 2013 roku oraz główną nagrodę za najlepszy tekst na 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Iwona Staniek i Jarosław Staniek
Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

Ony
Premiera: 28 lutego 2016 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz