• 2016-02-27

Wiosna w Teatrze Studio

Jeśli przeszłość jest ulicą jednokierunkową, to teraźniejszość można niekiedy określić jako rozwidlenie drogi, która jest jeszcze przed nami. Ta idea stanowi założenie Wiosny Leonarda Moreiry, w której osobiste zdarzenie otwiera dwie różne perspektywy.

„Wiosna”, reż. Leonardo Moreira, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Wiosna”, reż. Leonardo Moreira, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wykorzystująca Wujaszka Wanię Czechowa jako inspirację do stworzenia nowej historii, opartej na biografiach aktorów i ich doświadczeniach osobistych, Wiosna może być czytana jako dwie równoległe sztuki, dziejące się w tym samym miejscu. Jedna z nich śledzi drogę postaci po podjęciu przez nią decydującego życiowego wyboru, druga przedstawia drogę dla wyboru alternatywnego. Jak wyglądałyby chwile, które mogliśmy przeżyć, ale których nie przeżyliśmy? Czy sztuka może pokazać zarówno życie, jak i te niezaistniałe momenty?

Fikcja, sen, życzenie, prawda – wszystko to jest u Leonarda Moreiry kwestią perspektywy. To samo dotyczy relacji między przeszłością a teraźniejszością, wspomnieniem a urojeniem, biografią a biologią. Jego perspektywizm nie tylko relatywizuje przedmiotowość, lecz również bierze na cel w szczególności to, co niematerialne, przemijające i osobiste.

Spektakl jest efektem rezydencji Leonardo Moreiry w Teatrze Studio, współorganizowanej przez Culture.pl jesienią 2015 roku. Ta wizyta była okazją do stworzenia razem z aktorami stołecznego Teatru koncepcji sztuki opartej o jego autorskie teksty. W drugiej połowie roku spektakl zostanie zaprezentowany brazylijskiej publiczności, w ramach projektu prezentacji polskiej kultury w Brazylii przygotowanej przez Culture.pl wraz z polskimi i brazylijskimi partnerami.

Tekst i reżyseria: Leonardo Moreira
Muzyka: Marcelo Pellegrini
Występują: Monika Krzywkowska, Marta Juras, Marcin Bosak, Łukasz Simlat, Stanisław Brudny, Antoni Pawlicki

Wiosna
Premiera: 4 marca 2016 roku
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Dodaj komentarz