• 2016-02-27

LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja – prapremiera w tarnowskim teatrze

Już dzisiaj odbędzie się prapremiera spektaklu LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja na podstawie tekstu Mikity Valadzko, w reżyserii Zmicera Chartkou – twórców pochodzących z Białorusi.

„LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja”, reż. Zmicer Chartkou, fot. Artur Gawle (źródło: materiały prasowe)

„LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja”, reż. Zmicer Chartkou, fot. Artur Gawle (źródło: materiały prasowe)

Wszyscy znamy powiedzenie: „wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”, każdy chyba kiedyś marzył o tym, by wyjechać gdzieś, gdzie jest ciepło, gdzieś, gdzie nie ma podatków, gdzieś, gdzie są wysokie zarobki i wspaniałe wsparcie socjalne. Ale jak często zastanawiamy się nad losem ludzi, którzy muszą opuścić swój kraj, spakować całe życie do walizki i szukać dla siebie nowego miejsca? Ile czasu poświęcamy na rozmyślanie o tym, jak czuje się człowiek, który próbuje odnaleźć się w innej kulturze, obcej, gdzie inny jest nie tylko język i warunki pogodowe, ale też sposób myślenia, okazywanie emocji, a czasem nawet system wartości?

W spektaklu mamy dwa główne wątki. Pierwszy to miłość polskiej dziennikarki Kici i rosyjskiego hakera Fajtera. Drugi dotyczy historii osób, które przemieszczają się do innych państw. Inspiracją do napisania tekstu były rzeczywiste wydarzenia związane z migracją z ostatnich lat – mówi dramaturg Mikita Valadzko.

Podczas pracy nad spektaklem próbowaliśmy zbadać, gdzie w człowieku leży źródło agresji: jaki wpływ na jej rozwój mają media. Na ile naszym życiem steruje Natura, na ile kultura. Spektakl jest formalny. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć coś, co ludzie lubiący porządek i klasyfikację umieściliby gdzieś pomiędzy kreskówką, komiksem i teatrem. Zbudowaliśmy dla widza labirynt i chcemy zaprosić go do środka, by mógł znaleźć swoją drogę. Chcemy zainicjować dyskusję na temat migracji. Nie przedstawiamy jednoznacznej tezy, lecz zderzenie światopoglądów – mówi reżyser Zmicer Chartkou.

Okazją do rozmowy będzie premiera otwarta spektaklu LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja w piątek 4 marca, o godz. 18.00. Po pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami oraz twórcami.

Dramaturg Mikita Valadzko urodził się w Mińsku. Studiował biologię na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Student PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Uczestnik Białoruskiego Swobodnego Teatru (dramatopisarz, aktor). Jako reżyser zadebiutował spektaklem Wszystkie misie lubią miód w Teatrze Nowym w Krakowie.

Reżyser Zmicier Chartkou urodził się w mieście Zhodzina na Białorusi. Rozpoczął studia reżyserskie na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk w Mińsku, ale został skreślony z listy studentów z powodów politycznych. Studiował reżyserię na PWST w Krakowie. Obecnie mieszka w Berlinie. Ostatnio wyreżyserował przedstawienie Idiota wg prozy F. Dostojewskiego w Teatrze Odwróconym w Krakowie.

Evgeniy Korniag jest reżyserem, choreografem, instruktorem teatralnym, kierownikiem niezależnego teatru Korniag THEATRE z Mińska. Licznie nagradzany zarówno w Białorusi, jak i za granicą. W 2005 roku ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuki na wydziale aktorskim teatru lalek. W 2011 roku ukończył studia podyplomowe w Szkole-Studio Niemirowicza-Danczenki przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym im. A.P. Czechowa.

Dasha Zaichanka jest dizajnerem graficznym i ilustratorem. Żyje i studiuje w Austrii. Jest zwycięzcą lokalnych i międzynarodowych konkursów dizajnerów.

Tania Skryhanava urodziła się na Białorusi. Jest reżyserką animacji i motion graphics. Uczestniczy w międzynarodowych festiwalach animacyjnych i wideo-art.

W spektaklu występuje: Matylda Baczyńska, Ewa Sąsiadek, Tomasz Piasecki, Radosław Sołtys oraz Karol Śmiałek.

LABIRYNTY. Bóg. Honor. Emigracja
Premiera: 27 lutego 2016 roku
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Dodaj komentarz