• 2016-02-27

18. Zadymka Jazzowa

Już 1 marca rusza Lotos Jazz Festiwal 18. Zadymka Jazzowa. Na terenie klubów działających w Galerii Sfera będzie można usłyszeć m.in. brytyjczyka Dave’a Hollanda, „spadkobiercę Django” Biréliego Lagrène’a, czy legendarnego saksofonistę Maceo Parkera. Zadymka w Sferze to także występy młodych wykonawców oraz projekty artystyczne nawiązujące do idei festiwalu. Dzięki nim będzie można przenieść się do krainy plakatu znad Białej nad Odrę, czy powspominać poprzednie edycje i ich znamienitych gości.

„Festiwal Jazz nad Odrą” – plakat z 1997 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Jazz nad Odrą” – plakat z 1997 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jazzową zadymkę w Galerii Sfera rozpoczną uczniowie bielskich szkół muzycznych. Podczas pierwszego dnia Zadymki w Klubie Klimat bedzie można usłyszeć amerykańską wokalistkę łączącą jazz i soul – Chinę Moses. Tego samego dnia wystąpi także Phronesis Trio, które podczas każdego koncertu zaskakuje publiczność brawurowymi interpretacjami, które porywają ekspresją, a za chwilę koją łagodnymi melodiami. Z kolei 3 marca na miłośników polskiego jazzu czeka Maciej Wojcieszuk Quintet. A po nim na scenie pojawi się „spadkobierca Django”, czyli jazzman Birélie Lagrène. Wystąpi także legendarny brytyjski basista i przedstawiciel jazzu awangardowego Dave’a Hollanda z premierowym programem swojego trio.

W Galerii Sfera na jazzowo będzie można się przenieść wprost nad Odrę. Wszystko to za sprawą wystawy plakatów z okazji 50-lecia Festiwalu Jazz nad Odrą, który od wielu lat przyciąga magią klimatycznych dźwięków. Prezentowane artystyczne afisze pochodzą ze zbiorów Wojtka Siwka – jedynego świadka i uczestnika wszystkich odrzańskich spotkań z gatunkiem muzycznym, który narodził się w Nowym Orleanie. Plakaty, których reprodukcje będzie można nabyć również na miejscu, tworzyli m.in. Stanisław Wałach, Get Stankiewicz i doskonale znany mieszkańcom Bielska-Białej Rafał Olbiński. Ekspozycję będzie można zobaczyć tylko od 1 do 6 marca na II piętrze Galerii I. Jak wygląda Zadymka od kuchni? Tego będzie można się dowiedzieć dzięki wystawie FotoZadymka, która jest prezentowana do ostatniego dnia Festiwalu w Galerii I, na pasażu głównym.

18. Zadymka Jazzowa
1 marca 2016 roku, godz. 16.00
3 marca 2016 roku, godz. 18.00
Galeria Strefa w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz