• 2016-02-26

Uczta z Rossinim

26 lutego w Auli Uniwersyteckiej podczas koncertu Filharmonii Poznańskiej zabrzmi Mała Msza Uroczysta Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Aleksandry Kubas-Kruk (sopran), Agnieszki Rehlis (mezzosopran), Benjamina Brunsa (tenor), Wojtka Gierlacha (bas), Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Całością dyrygować będzie Łukasz Borowicz.

„Uczta z Rossinim. Mała Msza Uroczysta” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uczta z Rossinim. Mała Msza Uroczysta” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dobry Boże! Oto ukończona ta biedna, mała Msza. Nie wiem, czy napisałem muzykę religijną, czy muzykę przeklętą. Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju – Gioacchino Rossini, Passy, 1863.

Mała – w pełnym pokory przekonaniu wybitnego kompozytora – Msza Uroczysta, opatrzona powyższym komentarzem, ujrzała światło dzienne – jeszcze w wersji bez orkiestry – w marcu 1864 roku. Widząc powodzenie dzieła i przeczuwając, że i tak ktoś zrobi to po jego śmierci, 71-letni kompozytor, podobno niezbyt chętnie, przygotował dyskretnie znaną dziś na całym świecie wersję z udziałem orkiestry. Wbrew swej nazwie msza wcale nie jest „mała”. To dzieło wielkie – wymagające ogromnego aparatu wykonawczego.

Uczta z Rossinim. Msza Mała Uroczysta
26 lutego 2016 roku, godz. 19.00
Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego

Dodaj komentarz