• 2016-02-26

Carol

4 marca w polskich kinach pojawi się film Carol, którego reżyserem jest Todd Haynes. To pełen emocji i wysmakowanych obrazów melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami.

„Carol”, reż. Todd Haynes – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Carol”, reż. Todd Haynes – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film nominowano do Oscara w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett (Blue Jasmine), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem).

Carol jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy I Am Not There, Idola i Daleko od nieba. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Ten film opowiada o dwóch bardzo różnych kobietach, które zauważają się i podążają w swoją stronę, aż do chwili, kiedy już bardziej nie można się do siebie zbliżyć – mówi Todd Haynes, reżyser filmu.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Carol
Reż. Todd Haynes
Premiera: 4 marca 2016 roku
Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

Dodaj komentarz