• 2016-02-26

Tartuffe albo Szalbierz – premiera w Teatrze Ludowym

To arcydzieło francuskiej literatury dramatycznej i szczytowe osiągniecie komediowego geniuszu Moliera. Przedmiot godny dramatu pisarz zamknął w ramach komedii, która przez wieki nie straciła na aktualności. Premiera spektaklu Tartuffe albo Szalbierz 27 lutego.

„Tartuffe albo Szalbierz”, reż. Tomáš Svoboda (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tartuffe albo Szalbierz”, reż. Tomáš Svoboda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taruffe, mistrz manipulacji i bigot-artysta, w bogatym i zadufanym w sobie Orgonie znalazł wdzięczny obiekt swoich zabiegów. Kiedyś musiał żebrać, teraz dzięki swoim talentom jest rezydentem w zamożnym domu swego dobrodzieja z nadziejami na dalsze profity. Wszak na wydaniu jest posażna córka Orgona, a i zaniedbywana żona gospodarza przyciąga jego uwagę. Sam zaś Orgon, zaślepiony bezkrytycznym uwielbieniem dla nowego przyjaciela, ufa mu i wierzy bezgranicznie we wszystkim, obdarzając, na złość rodzinie, coraz to nowymi dowodami przywiązania.

Scena zdemaskowania hipokryzji Tartuffe’a to jedna z najświetniejszych scen w historii teatru – wyzwanie dla artystów i przyjemność dla widzów. W jak niekonwencjonalny sposób zmierzył się z geniuszem Moliera czeski reżyser Tomáš Svoboda przekonać się będzie można podczas krakowskiej premier.

Tłumaczenie: Jerzy Radziwiłowicz
Reżyseria / Opracowanie tekstu: Tomáš Svoboda
Scenografia i kostiumy: Nikola Tempir
Muzyka: Jiří Hájek
Asystent scenografa: Kinga Stanowska
Inspicjent: Anita Wilczak-Leszczyńska
Sufler: Martyna Rezner
Występują: Jadwiga Lesiak, Jacek Strama, Patrycja Durska, Piotr Franasowicz, Wiktoria Węgrzyn, Karol Polak, Tadeusz Łomnicki, Marcin Stec,  Iwona Sitkowska, Krzysztof Górecki, Paweł Kumięga, Gabriela Oberbek

Tartuffe albo Szalbierz
Premiera: 27 lutego 2016 roku
Teatr Ludowy w Krakowie

Dodaj komentarz