Reportaże z Ameryki Łacińskiej

Ameryka Łacińska opisywana jest za pomocą trzech oczywistych przymiotników: niebezpieczny, egzotyczny, biedny rejon świata. A przecież to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością, wymykająca się stereotypom. Tańczymy już tylko w Zaduszki to mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata i czasu.

Maria Hawranek, Szymon Opryszek, „Tańczymy już tylko w Zaduszki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Maria Hawranek, Szymon Opryszek, „Tańczymy już tylko w Zaduszki” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Maria Hawranek i Szymon Opryszek odbyli podróż przez Amerykę Południową, by stworzyć portret ludzi żyjących w sposób zupełnie różny od tego, który znamy w świecie Zachodu. Ich reportaże opisują odmienność społeczną, cywilizacyjną i różnorodność kulturową tego kontynentu.

Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów – mówią autorzy.

Maria Hawranek (ur.1987) – reporterka i hispanistka, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Najchętniej pisze o Ameryce Łacińskiej. Absolwentka UJ i Universidad de Sevilla.

Szymon Opryszek (ur.1987) – reporter; publikuje m.in. „Dużym Formacie” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszkał w Afryce i na Kaukazie, ostatnio eksploruje Amerykę Łacińską. Najbardziej interesują go państwa upadłe.

Autorzy zostali wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka T.Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas.

Maria Hawranek, Szymon Opryszek, Tańczymy już tylko w Zaduszki
Premiera: 2 marca 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz