• 2016-02-26

Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców

W sobotę 27 lutego wałbrzyski Teatr Dramatyczny zaprasza do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia na premierę spektaklu Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców w reżyserii Magdy Szpecht.

„Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców”, reż. Magda Szpecht, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców”, reż. Magda Szpecht, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski, spektakl-instalacja muzyczna i choreograficzna powstała na styku teatru, muzyki klasycznej, muzyki współczesnej, sztuk wizualnych i tańca; spotkanie dwóch wyjątkowych kompozytorów – Franza Schuberta i Wojciecha Blecharza – z udziałem profesjonalnych aktorów Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, aktorów amatorów – uczestników zajęć Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – oraz kwartetu smyczkowego złożonego z dolnośląskich filharmoników.

Głównym bohaterem spektaklu jest muzyka i przetworzone wątki z biografii romantycznego kompozytora, Franza Schuberta. Ze sceny zabrzmi jego najsłynniejszy utwór Śmierć i dziewczyna wraz z nowoczesnym komentarzem skomponowanym przez Wojciecha Blecharza.

Punkt wyjścia dla tej scenicznej Schubertiady stanowią ciała wykonawców i ich poczucie humoru. Kwartet smyczkowy, złożony z dolnośląskich filharmoników, odegra zaś nieco inną rolę, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Cztery części kwartetu, wykonywane przez muzyków na żywo, wyznaczą cztery odmienne części przedstawienia, opowiadającego o tym, co ukryte, wstydliwe i zmysłowe.

Ponadto w przedstawieniu ogromną rolę pełni choreografia, budowana wraz z wykonawcami, którzy poprzez ruch chcą pobudzić wyobraźnię i empatię. Muzyka klasyczna zostanie odarta z oczekiwań i stereotypów, posłuży za partnera. Gotowa jest pomieścić pragnienia i marzenia każdego z nas.

Reżyseria: Magda Szpecht
Dramaturgia: Szymon Adamczak
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Golińska, współpraca: Małgorzata Golińska
Muzyka: Franz Schubert, Wojciech Blecharz
Choreografia: Paweł Sakowicz
Asystent reżysera: Radosław Mirski
Obsada: Sara Celler-Jezierska, Karolina Krawiec, Rozalia Mierzicka, Małgorzata Zielińska, Michał Kosela, Filip Perkowski oraz Janina Mikołajek, Róża Sochan, Elżbieta Sejda, Ryszard Godlewski, Zbigniew Sowiński, Ryszard Wróblewski oraz kwartet smyczkowy: Tomasz Kulisiewicz – skrzypce, Włodzimierz Brzeziński – skrzypce, Bożena Papała – wiolonczela, Zofia Kowalczyk – altówka
Inspicjentka: Iwona Skiba
Partner spektaklu: Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców
Premiera: 27 lutego 2016 roku
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Dodaj komentarz