• 2016-02-26

Juliusz Cezar wierzy w poranek w łódźkim Teatrze Nowym

Czy życie spektaklu jest skazane na natychmiastowy zanik po opadnięciu kurtyny? Odpowiedzi na to pytanie szukają realizatorzy najnowszej produkcji Teatru Nowego, zapraszając widzów do udziału w śledztwie teatralnym. Premiera spektaklu Juliusz Cezar wierzy w poranek na podstawie Juliusza Cezara Williama Shakespeare’a już dzisiaj.

„Juliusz Cezar wierzy w poranek”, reż. Małgorzata Wdowik, plakat proj. Sławomira Kosmynka (źródło: materiały organizatora)

„Juliusz Cezar wierzy w poranek”, reż. Małgorzata Wdowik, plakat proj. Sławomira Kosmynka (źródło: materiały organizatora)

W tym niecodziennym wydarzeniu zostaną zbadane szczątki pozostałe po spektaklu Juliusz Cezar Williama Shakespeare’a w reżyserii Kazimierza Dejmka. Próbie poddana zostaje możliwość wskrzeszenia materiałów archiwalnych sprzed 56 lat. Czy zebrane ślady pamięci wystarczą, by zapobiec śmierci kultowego dzieła? Czy mamy szansę w starciu z potęgą czasu? Czy teatr może istnieć w zapisie poza swoją teraźniejszością? Śmiertelność. Ulotność. A może tylko zabawa i imaginacja?

Teatralne uniwersum na scenie stworzy Małgorzata Wdowik. Reżyserka w pracy chętnie korzysta z dokumentów życia społecznego, materiałów archiwalnych spektakli oraz dźwiękowych efektów, tworząc teatr na styku dokumentu i performance’u. Dzięki temu otwiera przed widzem nowe formy uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym.

W spektaklu wykorzystano głos Sławomira Suleja oraz utwór Krwawy Antonii zespołu Wieszcze Niespokojne.

Przekład: Stanisław Barańczak
Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Dramaturgia: Tamara Antonijevic
Kostiumy: Michał Gruca
Muzyka: Paweł Kulczyński
Choreografia: Magdalena Ptasznik
Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński
Inspicjentka: Hanna Molenda
Występują: Dominika Biernat, Piotr Trojan

Juliusz Cezar wierzy w poranek
Premiera: 26 lutego 2016 roku
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Dodaj komentarz